Nintendo

Mario Party Superstars го доби своето прво големо ажурирање, дознавеме што е поправено

Mario Party Superstars е игра на Nintendo Switch уште во октомври. Играта доби едно ажурирање за еден ден, но оттогаш нема добиено ништо. Тоа е прилично нетипично овие денови, но новото ажурирање сега е во живо, со што играта ќе ја донесе верзијата 1.1.1. За жал, нема ништо премногу значајно во ова ажурирање, но вклучува

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo DS рекреирано со емулатор и телефон на преклопување

Некој на твитер објави видео како го претворил својот телефон на преклопување во Nintendo DS со помош на емулатор кој што може да се инсталира на телефон. Фановите на Нинтендо отсекогаш биле едни од најкреативните гејмери. Не само што наоѓаат начини да ја покажат својата страст за Nintendo и неговите IP адреси надвор од игрите

Прочитај повеќе
Nintendo

Metroid Dread помина нов мајлстон во продажба

Metroid Dread беше голем критички успех на Nintendo Switch минатата година, добивајќи бројни награди, вклучувајќи ја и најдобрата акциона/авантуристичка игра на The Game Awards. Играта исто така се претстави добро комерцијално за Nintendo, соборувајќи ги претходните рекорди поставени од серијата. Според Кристофер Дринг од GamesIndustry.biz, Dread сега е третата најпродавана игра на Metroid во Обединетото

Прочитај повеќе
Nintendo

Достапен Nintendo Switch System Update 14.0.0, конечно добиваме фолдери

Nintendo објави дека е достапно ажурирањето на системот Nintendo Switch 14.0.0, конечно додавајќи папки во нивната хибридна конзола. Еве го целосниот преглед на ажурирањето: Сега можете да креирате групи/фолдери за да ви помогнат да ги организирате насловите на софтверот Создавањето групи за различни жанрови на игри, девелопери или што и да било што сакате да

Прочитај повеќе
Nintendo

Платформерот Imp of the Sun доаѓа и на Nintendo Switch

2D акциониот платформер Imp of the Sun ќе доаѓа и за Nintendo Switch, потврдија Fireshine Games и Sunwolf Entertainment. Играта првично беше најавена за PC, и беше одложена изминатава година, па ќе биде објавена оваа година, а ќе биде достапна на Steam и на Epic Game Store. Imp of the Sun комбинира брза борба и

Прочитај повеќе
Nintendo

Wreckfest доаѓа на Nintendo Switch во јуни 2022

Издавачот THQ Nordic и развивачот Bugbear Entertainment објавија дека Wreckfest доаѓа на Switch во јуни 2022 година. Wreckfest доаѓа на Switch (преку eShop) на 21-ви јуни, со цена поставена на 39,99 долари – најновото во опсесијата на THQ Nordic да пренесува сè на Switch, некако. Еве нов трејлер: Прекршете ги правилата и преземете ги трките

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo Switch Online добива 3 нови SEGA GENESIS игри

Игрите Super Fantasy Zone, Alien Soldier и Light Crusader се додадени во библиотеката Sega Genesis за Nintendo Switch Online. Од денес игрите се достапни за сите корисници кои што претплатени на Switch Online и Expansion Pass. Тие овозможуваат пристап до игрите со конзолите N64 и Sega Gensis. Super Fantasy Zone е шутер игра во која

Прочитај повеќе