Nintendo

Capcom Arcade Stadium наскоро добива продолжение

Колекцијата на Capcom Arcade Stadium наскоро би можела да добие продолжение. Барем така пишува корејската веб-страница за класификација на игри, со новиот наслов „Capcom Arcade 2nd Stadium“ и „Capcom Arcade 2nd Stadium Bundle # 1“. Двата записи имаат опис дека се работи за компјутерска игра која носи голем број на Capcom игри од 80-тите и

Прочитај повеќе
Nintendo

Оригиналното седиште на Нинтендо од 1930-тите штотуку беше отворено како хотел

Оригиналната зграда на седиштето на Нинтендо во Кјото е реновирана и повторно отворена како бутик хотел кој зачува многу од оригиналните карактеристики на зградата. Хотелот Marufukuro беше отворен за работа денес, 1 април, одбележувајќи го првиот пат кога оваа историска локација е отворена за јавноста – иако треба да забележиме дека тој не е музеј

Прочитај повеќе
Nintendo

Колекцијата на Nintendo Switch Online се зголемува со 3 ретро SNES и NES игри

По Microsoft и Sony, Nintendo исто така објави игри за своја претплата. Американскиот огранок на Nintendo објави нови „стари“ игри од NES и SNES, кои се достапни денес на услугата Nintendo Switch Online – Earthworm Jim 2 (SNES), Mappy-Land (NES) и Dig Dug II (NES).

Прочитај повеќе
Nintendo

Порт од играта The Last Friend за Nintendo Switch пристигнува во април 2022

Издавачот Skystone Games и ко-програмерите Stonebot Studio и Ludus Games објавија дека пристаништето Last Friend Switch стартува во април 2022 година. Пристаништето Last Friend Switch стартува на 7 април 2022 година и цената е поставена на 14,99 долари. Достапно е и демо за репродукција на eShop. The Last Friend првично беше објавен за Windows PC

Прочитај повеќе
Nintendo

Продолжението на Breath Of The Wild е одложено за 2023, Nintendo се извинува за ова

Ве молиме, не пукајте во гласникот. Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of the Wild е одложено до пролетта 2023 година, објави Нинтендо во кратко видео денес. „Претходно објавивме дека се стремиме кон издание на оваа игра во 2022 година. Сепак, решивме малку да го продолжиме времето за развој и да го смениме изданието на

Прочитај повеќе
Nintendo

Draglia Lost, мобилната RPG Nintendo Switch игра ќе биде изгасена во јули со нејзиното завршување на приказната

Dragalia Lost е акционен RPG со повеќе играчи развиен исклучиво за мобилни уреди од Nintendo во соработка со развивачот на GranBlue Fantasy, CyGames. По повеќе од три години услуга, играта ќе се исклучи. Нинтендо ја објави оваа вест во блог пост денес. Во објавата се наведува дека исклучувањето ќе се случи некаде по завршувањето на

Прочитај повеќе
Nintendo

Mario Party Superstars го доби своето прво големо ажурирање, дознавеме што е поправено

Mario Party Superstars е игра на Nintendo Switch уште во октомври. Играта доби едно ажурирање за еден ден, но оттогаш нема добиено ништо. Тоа е прилично нетипично овие денови, но новото ажурирање сега е во живо, со што играта ќе ја донесе верзијата 1.1.1. За жал, нема ништо премногу значајно во ова ажурирање, но вклучува

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo DS рекреирано со емулатор и телефон на преклопување

Некој на твитер објави видео како го претворил својот телефон на преклопување во Nintendo DS со помош на емулатор кој што може да се инсталира на телефон. Фановите на Нинтендо отсекогаш биле едни од најкреативните гејмери. Не само што наоѓаат начини да ја покажат својата страст за Nintendo и неговите IP адреси надвор од игрите

Прочитај повеќе
Nintendo

Metroid Dread помина нов мајлстон во продажба

Metroid Dread беше голем критички успех на Nintendo Switch минатата година, добивајќи бројни награди, вклучувајќи ја и најдобрата акциона/авантуристичка игра на The Game Awards. Играта исто така се претстави добро комерцијално за Nintendo, соборувајќи ги претходните рекорди поставени од серијата. Според Кристофер Дринг од GamesIndustry.biz, Dread сега е третата најпродавана игра на Metroid во Обединетото

Прочитај повеќе
Nintendo

Достапен Nintendo Switch System Update 14.0.0, конечно добиваме фолдери

Nintendo објави дека е достапно ажурирањето на системот Nintendo Switch 14.0.0, конечно додавајќи папки во нивната хибридна конзола. Еве го целосниот преглед на ажурирањето: Сега можете да креирате групи/фолдери за да ви помогнат да ги организирате насловите на софтверот Создавањето групи за различни жанрови на игри, девелопери или што и да било што сакате да

Прочитај повеќе