The Legend of Zelda добива Игран Филм

Нов игран филм од франшизата The Legend of Zelda е официјално потврден од Nintendo. Nintendo со години се спремаше да ги адаптира своите ликови надвор од игрите, делумно затоа што адаптациите за игри имаат досие дека се прилично слаби. Nintendo дури го имаат еден од најозлогласените примери на филм адаптиран од видео игра – Super Mario Bros. Како и да е, работите се свртеа во последниве години бидејќи Холивуд доби подобро разбирање за тоа што сакаат фановите од ваквите проекти и работи во тандем со програмерите за да ги оживеат. Еден од најголемите филмови во 2023 година беше филмот на Universal за Super Mario Bros. Movie, кој заработи над милијарда долари на бокс офисот.

Сега, Nintendo ги насочува очите кон уште една огромна адаптација на видео игра – The Legend of Zelda. Nintendo ги здружува силите со Sony Pictures за да ја донесе франшизата Zelda на големото платно со режисерот на Planet of the Apes, Вес Бол, кој ќе го режира филмот. Филмот Legend of Zelda ќе го продуцира и долгогодишниот продуцент на Спајдермен, Ави Арад.

“I have been working on the live-action film of The Legend of Zelda for many years now with Avi Arad-san, who has produced many mega hit films. I have asked Avi-san to produce this film with me, and we have now officially started the development of the film with Nintendo itself heavily involved in the production. It will take time until its completion, but I hope you look forward to seeing it.”

Изјава од Директорот на Нинтендо Shigeru Miyamoto

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…