Во ноември се гасат серверите на најдобрите Battlefield игри

Неодамна, Electronic Arts потврди дека голем број наслови на Battlefield ќе бидат избришани од дигиталните продавници. Од 31 јули, Battlefield 3 (штп нашироко се смета за најдобра игра од Battlefield франшизата), Battlefield 4 и Battlefield: Hardline нема да можат повеќе да се купат на Xbox 360 и PlayStation 3. Потоа, на 7 ноември, онлајн серверите ќе бидат исклучени засекогаш.

Battlefield 3 и Battlefield 4 ќе останат да се играат само на компјутер, додека Hardline ќе биде достапен на Xbox One, PlayStation 4 и PC – но дури и тоа нема да трае вечно. Овој потег нема да влијае на содржината за еден играч.

Ова потсеќа на Зајди Зајди од Battlefield 1

Battlefield 3 беше објавена во 2011 година на убедливо позитивен прием, натпреварувајќи се без напор против Call of Duty: Modern Warfare 3 и служејќи како она што многумина го нарекуваат „врвот“ во Battlefield. Во 2013 година, Battlefield 4 го направи тоа за кое што беше наменета играта (да добие популарност), а во 2016 година, најпродаваниот наслов на Battlefield досега – Battlefield 1 – успеа да постигне неколку ѕвездени критики, но Battlefield 3 беше нешто посебно.

На сè ќе му дојде крајот (речиси). На 7 ноември, Battlefield 3 (заедно со 4 и Hardline) ќе ги исклучат своите онлајн сервери на Xbox 360 и PlayStation 3. Тоа значи дека Battlefield 3 ќе може да се игра – засега – исклучиво на компјутер. Сепак, со оглед на неизбежниот и постојан пад на бројот на играчи кои го подигнуваат 13-годишниот шутер на компјутер, само прашање на време е кога Electronic Arts ќе ја затвори и таа услуга.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!