Borderlands 4 и Tiny Tina’s Wonderlands 2 Официјално Протекоа дека се во изработка

Изгледа дека Gearbox работи на две нови игри од универзумот на Borderlands. Една од овие игри е Borderlands 4, што не е изненадување. Со успехот на Borderlands 3, и Borderlands and Borderlands 2 пред неа, четвртиот главен дел од серијата Borderlands секогаш требаше да се случи порано отколку подоцна. Она што е малку изненадувачки е тоа што очигледно работи и на продолжение на Tiny Tina’s Wonderlands. Ако и двете од овие работи се вистинити, и се чини дека се, Gearbox продолжи да се обложува на големо на франшизата Borderlands и да развива нова IP адреса на backburner, што е очигледно од фактот дека не е испорачана нова IP адреса од Battleborn во 2016 година. И кога ќе размислите колку беше катастрофален Battleborn, можеби не е изненадувачки што игра на сигурно со се повеќе и повеќе Borderlands.

Протекувањето доаѓа на начинот на профилот на LinkedIn на наводниот развивач на Gearbox, кој ги вклучува и Borderlands 4 и Tiny Tina’s Wonderlands 2, две игри кои не се официјално објавени. Првото и претходно протече, но ова е прв пат да протече и второто. Како што рече, Gearbox во минатото зборуваше за иднината на спин-оф серијата, наведувајќи го нејзиниот успех.

“Wonderlands shattered all of our target expectations, both critically and commercially, and I’m thrilled to report that in addition to great financial rewards from this victory that will be coming our way in the coming quarters, we have established a firm beachhead, and we now clearly have a new franchise on our hands.”

Изјава од Randy Pitchford од Gearbox

Засега, земете го сето ова со резерва, но Borderlands 4 и Wonderlands 2 на Tiny Tina изгледаат како измислени заклучоци во овој момент. Прашањето е кога ќе излезат. Па, имајќи предвид дека Borderlands 3 е стар повеќе од четири години, веројатно е разумно да се очекува Borderlands 4 во следните две до три години врз основа на излезната историја на Gearbox Software и времето помеѓу Borderlands 2 и Borderlands 3. Tiny Tina’s Wonderlands 2 може да биде малку подалеку бидејќи Gearbox веројатно нема да ги ослободи еден врз друг, а со оглед на тоа што првата игра беше само објавена минатата година, очекуваме Borderlands 4 да биде на прво место.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!