Новите Chat карактеристики на Twitch

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Twitch ги покажа новите функции и карактеристики за Chat-от оваа недела за време на својата најнова епизода на Patch Notes со контент креаторите што наскоро ќе можат да ги прикачат пораките од Chat-от на врвот на полето за разговор. Преку оваа функција, стримерите можат да ги прикачат или своите пораки или пораките од другите во заедницата во нивните Chat-ови, така што пораките ќе останат наоколу за другите да ги видат откако вообичаено би биле изгубени во разговорот. Тоа е карактеристика што беше задевана порано, но сега, имаме подобра идеја за тоа како ќе функционира.

И со оглед на тоа што сè што навистина прави е да прикачи порака, не е тешко да се визуелизира како функционира. Извадокот подолу од епизодата Patch Notes ја прикажува функцијата за прикачени разговори во акција каде што некој земал порака од нивниот Chat и го избрал новото копче „Pin Message“ што ќе постои веднаш до опцијата „Одговори“. Откако модераторот ја закачи пораката, таа остана на врвот на прозорецот за разговор ограничено време со гледачите може да ја прошират или да ја соберат потоа.

Зошто некој би сакал да закачи порака за луѓето да ја видат? Twitch вели дека со нетрпение очекува да ги види одговорите на тоа прашање со оглед на тоа што оваа прва имплементација на функцијата за прикачен разговор ќе биде експеримент. Тоа е тест што ќе започне да се извршува во септември за одредени канали, а менаџерот за производи на Twitch, Emilio Cuartero, вели дека „можностите се бескрајни“.

This new chat experiment will be launched to a portion of channels starting this September. We’re gonna be using this time to really learn more about the use cases as you mentioned. You know, the possibilities are endless, and we want to figure out how to continue iterating those features so that we can best suit the needs that people have for this tool.”

Emilio Cuartero

За време на овој експеримент, оние што го прават закачувањето ќе можат да го извршат тоа дејство само кога се на верзијата на прелистувачот на Twitch, но закачените пораки ќе може да се видат и таму и на мобилната апликација.

Новата функција за разговор на Twitch ќе започне да се прикажува во септември за да изберете канали, па затоа побарајте закачени пораки за можеби да почнат да се појавуваат во преносите во зависност од тоа кои ги посетувате.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.