Wizards Of The Coast откажале повеќе од Пет Игри

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Сопственикот на Dungeons & Dragons – Wizards of the Coast, откажа најмалку пет ненајавени видео игри, објави Bloomberg.

Овој потег е очигледно намалување на амбициите на компанијата во просторот за видео игри. Wizards of the Coast е најпознат по друштвената игра Dungeons & Dragons која постои од 1974 година, но во последниве години направи значителна инвестиција во видео игрите. За некого ова е интересена одлука, но за многу фанови ова е критично бидејќи сакаат Wizards of the Coast да се фокусираат само на тејбл-топ (друштвени) игри.

Првичниот резултат од оваа акција, Dungeons & Dragons: Dark Alliance од 2021 година, не предизвика голем интерес меѓу гејмерите кои можеби никогаш не ни играле D&D, а посебно не предизвика интерес за фановите на франшизата. Но тоа не може да се каже за прекреасната Baldur’s Gate 3 во развој на Larian, која треба да излезе во август оваа година. Многумина не ги сакаат D&D игрите (тие што го носат името), но се вљубуваат веднаш во Baldur’s Gate франшизата.

Во соопштението, Wizards of the Coast инсистираше на тоа дека остануваат „посветени“ на видео игрите, но направи промени за да се фокусира на игрите „стратешки усогласени со развојот на нашите постоечки брендови и оние кои ветуваат проширување или ангажирање на нашата публика на нови начини“. Помалку од 15 луѓе во Wizards of the Coast ќе ги загубат своите работни места, изјави Bloomberg, но ќе им се даде можност да аплицираат за нови улоги во компанијата.

Иако откажаните игри не се ненајавени, Bloomberg изјави дека се засегнати независните студија Otherside Entertainment и Hidden Path Entertainment. Другата страна имаше бурно постоење. Го започна животот со мисија да ја врати франшизата на Underworld. Otherside работеше на System Shock 3 пред издавачот Starbreeze речиси да пропадне. Во ноември 2022 година, Otherside објави нова игра наречена Argos: Riders on the Storm, со вклучен легендарниот развивачот Warren Spector.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.