Стримерот Dr Disrespect призна дека бил баниран од Twitch поради праќање пораки на малолетни лица

По серијата обвинувања од поранешните вработени во Twitch минатата недела, познатиот стример Гај „Д-р Дисреспект“ Бим призна дека бил баниран од Twitch во 2020 година, поради негови дела во 2017 година кога праќал „пораки со малолетно лице“ кои биле „премногу несоодветни за малолетници“.

Обвинувањата првпат се појавија минатиот петок, кога поранешниот директор на Twitch за стратешки партнерства, Коди Конерс, тврдеше дека на неименувано лице му било забрането да работи на платформата за стриминг „бидејќи [тој] бил фатен како праќа пораки со Сексуална содржина во тогашните Twitch Whispers [и] се обидувавал да се сретне со таа малолетна личност на TwitchCon“. Подоцнежниот извештај на The Verge експлицитно ги поврза наводите со Beahm откако разговараше со двајца поранешни вработени во Twitch.

Причината за трајната забрана на Бим од Twitch – што се случи приближно на половина пат од неговиот двегодишен договор за ексклузивност со компанијата во 2020 година – долго време остана мистерија. И, дури и откако се појавија минатонеделните наводи, Бим избегна експлицитно да им се обрати, инсистирајќи дека е обврзан со „законските обврски“ во врска со неговото спогодување со Твич во август 2021 година. „Ништо не згрешив“, додаде тој, „сето ова е испитано и расчистено, ништо незаконски, не е утврдено никакво прекршување и сум платен“.

Сега, сепак, откако беше исфрлен од Midnight Society – студиото за развој на игри што го основаше во 2021 година – Beahm директно се осврна на обвинувањата, признавајќи дека разменил пораки со малолетник во 2017 година, но инсистирајќи дека зад нив нема „вистински намери“. .

Неговите изјави за инцидентот

„Ајде да ги скратиме ебаните срања, како што знаете, нема филтер со мене“, напиша Бим во долгата, понекогаш борбена изјава споделена на социјалните мрежи. „Отсекогаш сум бил пред и реален со вас за сè за што можам да бидам напред, и секогаш сум подготвен да прифатам одговорност… затоа сум тука сега“. Прво и најважно, сакам да им се извинам на сите во мојата заедница, како и на блиските до мене, на мојот тим и на сите во Midnight Society Game Studio.

„Многу луѓе останаа во темнина за тоа што се случи вчера со Midnight Society и јас, и колективно ја донесовме болната одлука да се повлечам. Нашиот тим е полн со неверојатно талентирани и добри луѓе кои имаат високи амбиции за кариера и семејствата и никогаш не би сакал да ја загрозиме културата што внимателно ја создадовме. Сите сакаа да знаат зошто добив забрана за учество на Twitch, но од причини надвор од моја контрола, не ми беше дозволено да кажам ништо во последните неколку години. Сега кога двајца поранешни вработени во Twitch јавно ги обелоденија обвинувањата, сега можам да ви ја кажам мојата страна на приказната во врска со забраната.

„Имаше ли пораки на Twitch Whisper со малолетно лице уште во 2017 година? Одговорот е да. Дали имаше вистински намери зад овие пораки, одговорот е апсолутно не. Тоа беа случајни, меѓусебни разговори кои понекогаш премногу се наведнуваа во насока да бидат несоодветни , но ништо повеќе не се случило, немало споделени слики, не сум се сретнал со поединецот јасно, тоа не беше кривично дело против мене и никогаш не беше поднесена кривична пријава против мене.

Дополнување за инцидентот

„Сега, од морална гледна точка, јас апсолутно ќе преземам одговорност. Никогаш не требаше да ги водам овие разговори за почеток. Тоа е на мене. Јас не сум совршен и ќе го поседувам моето срање. Сега, со сето ова кажано, не сфаќајте дека ебам погрешно, ги видов сите забелешки и етикети како се фрлаат толку лабаво. Социјалните мрежи се зона на уништување. Јас не сум ебен предатор или педофил. Дали се шегувате Секој што навистина ме познава, знае каде стојам со тие типови на луѓе со твоите претерувања.

„Но, мислам дека го кажав тоа што требаше да го кажам во врска со самата забрана. Тоа е тоа. Затоа Твич ја донесе одлуката во 2020 година. На мојот тим, заедница, пријатели од индустријата кои ме поддржаа, се извинувам, посакувам да можев да го кажам сето ова порано. Вие момци секогаш ми покажувавте на мене и на моето семејство љубов и поддршка во текот на сите овие години, ние ве сакаме момци како вас. Не можам да замислам дека ја имам најдобрата заедница и круг.

„Но, верувајте ми кога ќе го кажам ова… на сите мои мразители кои живеат и дишат на социјалните мрежи со нула реално животно искуство, не се заебавам со вас. Конечно, ако ви е непријатно со целата оваа изјава и размислете Јас сум гомно, тоа е во ред, но јас не сум истиот човек што ја направил оваа грешка пред сите тие години и се враќам со тешка тежина од рамената“.

„Тие сакаат да исчезнам…“, заклучил Бим, „да ебате, нели“. По изјавата на Бим, ко-основачот на Midnight Society Роберт Боулинг се огласи на социјалните мрежи со своја порака. „Доколку несоодветно испратите порака на малолетно лице“, напиша тој, „Не можам да работам со вас.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Сакате вашата игра да биде прикажана за време на Gamescom Opening Night Live (ONL)? Тоа може лесно да се договори и направи, и почетната цена запонува од $288.000 па се нагоре.

Оваа информација за првпат беше фатена од TechRaptor, и многу медиуми брзо ја пренесоа веста. Тоа е максималната цена и доаѓа со место од 120 секунди на емитувањето. Сакате помалку време, тоа е малку поевтино, но не многу. Погодок од 90 секунди чини 234.000 долари, 60 секунди околу 179.600 долари, и 30 секунди ќе ви одземат приближно 125.000 долари.

Ако не сакате да потрошите толку многу на отварањето, можете да ја добиете вашата игра на пред-шоуто. Сепак, сè уште е прилично скапо. За хит од 120 секунди на предшоуто, чини приближно 144.226 долари. За 90 секунди, ќе чини околу 117.000 долари, 60 секунди околу 90.000 долари, и за само 30 секунди, сè уште е 62.500 долари.

Сепак, и покрај високата цена, студијата не се чинеше дека се исклучени бидејќи местата на главната емисија од Gamescom ONL се распродадени. Сепак, сè уште можете да резервирате за пред-шоуто.

И иако за некои може да биде изненадување, овие цени не се ништо ново. За Summer Game Fest оваа година, наводно чинел 250.000 долари за само една минута. Ако сакавте повеќе време, на пример 2,5 минути, гледавте да потрошите над 500.000 долари.

Не се верува дека секој натпревар треба да се плати. Бидејќи некои од помалите инди игри што се прикажуваат за време на овие преноси веројатно немаат буџет да си дозволат толку голема цена. Сепак, сè уште е нешто да се видат цените поврзани со вакво шоу.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!