Игрици

Atari оваа година слави 50ти роденден

Atari е меѓу најстарите и најпознатите имиња во индустријата за игри, а на 27 јуни ја слави својата 50-та година. Прво го основаше своето седиште во Sunnyvale, California, сосед на многу сега познати технолошки стартапи. Новото лого, повратен повик кон ретро-дизајнот на старата локација, го прикажува класичното брендирање на компанијата заедно со полупроѕирната „50“. Атари […]

Прочитај повеќе
Игрици

Hyenas – Нов Multiplayer шутер од SEGA

Креативното собрание на Sega работи на сосема нова игра откриена денес – Hyenas. Насловот е опишан како искуство со грабеж со повеќе играчи и повеќе тимови сместено во вселената со панк стрим естетика. Тоа практично значи дека играчите можат да скокнат во пет тима од по три играчи за да се борат меѓу себе за […]

Прочитај повеќе
Хардвер

Наскоро излегува нова SEGA Mini конзола

После една интересна најава која се случи некаде пред крајот на минатиот месец, Sega официјално ја претстави новата мини конзола во стилот на Sega Genesis Mini наречена… Mega Drive Mini 2. Sega Genesis Mini беше меѓународно нарекувана како Mega Drive Mini, и се чини дека биде директно следење кое ќе вклучува 50 различни наслови на […]

Прочитај повеќе
Игрици

Crazy Taxi и Jet Set Radio добиваат високобуџетни рибути

Извонредни бои, луди звужи и енергичните последни години на coin-op аркадите пред да станат Supernova и да направат место за црнилото на емо-мастилата од раните 2000-ти. Убавите и комични игри за возење и возење ролери на Sega, Crazy Taxi и Jet Set Radio беа симболи на ова невино време, а сега изгледа како да кружат […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Доаѓа филмска адаптација на Streets of Rage од креаторот на John Wick

Во моментов се развива адаптација на серијалот на видео игри од SEGA – Streets of Rage. Според извори за Deadline, проектот се подготвува од продуцентот на Sonic the Hedgehog, DJ2 Entertainment, како и од Escape Entertainment. DJ2 моментално работи и на адаптација на видео играта It Takes Two. Сценариото за спецификациите за Streets of Rage […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Capcom Arcade Stadium наскоро добива продолжение

Колекцијата на Capcom Arcade Stadium наскоро би можела да добие продолжение. Барем така пишува корејската веб-страница за класификација на игри, со новиот наслов „Capcom Arcade 2nd Stadium“ и „Capcom Arcade 2nd Stadium Bundle # 1“. Двата записи имаат опис дека се работи за компјутерска игра која носи голем број на Capcom игри од 80-тите и […]

Прочитај повеќе
Новости

BAFTA Games го одбра најдобриот контролер некогаш направен со гласовите од Twitter

Секој гејмер кој игра на конзоли веројатно има свој омилен контролер. Во последниот половина век, имаше стотици различни контролери, и добри и лоши, а по повод претстојните награди на игрите БАФТА, се одржа гласање за најдобар контролер некогаш создаден. Изборот на најдобар контролер се одржа според турнирскиот формат на соочувањето на Твитер. Учествуваа вкупно 16 […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo Switch Online добива 3 нови SEGA GENESIS игри

Игрите Super Fantasy Zone, Alien Soldier и Light Crusader се додадени во библиотеката Sega Genesis за Nintendo Switch Online. Од денес игрите се достапни за сите корисници кои што претплатени на Switch Online и Expansion Pass. Тие овозможуваат пристап до игрите со конзолите N64 и Sega Gensis. Super Fantasy Zone е шутер игра во која […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Постери од карактери за филмот Sonic The Hedgehog 2

Sonic The Hedgehog 2 својата премиера ќе ја добие следниот месец на 8ми април и тоа значи дека овој период ќе гледаме многу промотивни материјали. Убавата работа за филмот е што месец дена пред да ја има својата премиера, филмот го доби и рејтингот на филмот. Филмот ќе биде PG (Parental Guidance). Paramount Pictures започнаа […]

Прочитај повеќе