BAFTA Games го одбра најдобриот контролер некогаш направен со гласовите од Twitter

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Секој гејмер кој игра на конзоли веројатно има свој омилен контролер. Во последниот половина век, имаше стотици различни контролери, и добри и лоши, а по повод претстојните награди на игрите БАФТА, се одржа гласање за најдобар контролер некогаш создаден.

Изборот на најдобар контролер се одржа според турнирскиот формат на соочувањето на Твитер. Учествуваа вкупно 16 контролери, меѓу кои беа и контролорите на самите конзоли, но и додатоци, односно контролери за поединечни игри. Според гласовите на учесниците, во финалната фаза на натпреварот беа два контролери од Sony и Nintendo. Последната конфронтација беше помеѓу контролерот DualShock 2 за PlayStation 2 и контролерот DualSense за PlayStation 5. Победата на крајот ја освои актуелниот контролер DualSense.

Се разбира, гласањето овде беше многу основно: не беа оценувани поединечни сегменти на контролорот, туку само општиот впечаток. DualSense беше доминантен во финалето – 72% од гласачите гласаа за него, но целата работа не треба да се сфаќа сериозно бидејќи во финалето гласаа вкупно 475 луѓе, значително помалку од бројот на луѓе кои учествуваа во нашето гласање, а ние сме дури ни Британската академија. Како и да е, оваа награда од публиката ќе биде јавно објавена како дел од церемонијата на доделување награди што ќе се одржи на 7 април оваа година, што и да мислите за квалитетот на победничкиот контролер.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.