Atari оваа година слави 50ти роденден

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Atari е меѓу најстарите и најпознатите имиња во индустријата за игри, а на 27 јуни ја слави својата 50-та година. Прво го основаше своето седиште во Sunnyvale, California, сосед на многу сега познати технолошки стартапи. Новото лого, повратен повик кон ретро-дизајнот на старата локација, го прикажува класичното брендирање на компанијата заедно со полупроѕирната „50“. Атари го нарекува логото на прославата со ограничено време „Борегас“ по улицата каде што можете да го најдете седиштето. Според компанијата, овој дизајн ќе се придружи на претходно откриеното лого на годишнината „Sunnyvale“ во украсувањето на многуте претстојни корпоративни објави, откривања на игри, партнерства и соработки за трговија.

“Design innovation was a fundamental driver and differentiator for Atari during the golden age of video games. Every artist, designer, and engineer challenged themselves to reach creative excellence; it is a hallmark of Atari that persists to this day.”

Wade Rosen, CEO of Atari

Во средината на откривањето на логото, исто така изгледа како класиката на Atari да заживува. Според Gamebraves, се работи на продолжение на Yar’s Revenge. Информациите доаѓаат директно од Howard Scott Warshaw кој работеше во Atari во 80-тите и го создаде насловот за Atari 2600. Интервјуто содржеше неколку конкретни детали за проектот, само што изгледа дека продолжението е зелено светло. Се надеваме дека ќе слушнеме повеќе за играта додека развојот продолжува.

Во прилог имате неколку интересни документарци за ATARI

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

PC
Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

The Last of Us Part 1 е одложена и повеќе нема да го дочекува првичното објавување на 3ти март. Наместо тоа, играта е одложена до крајот на тој месец и сега ќе излезе на 28 март. Naughty Dog рече дека дополнителното време потрошено работејќи на играта ќе биде искористено за „да се осигураме дека дебито на The Last of Us Part I е во најдобра можна форма“.

Одложувањето беше објавено оваа недела во твит од профилот на Naughty Dog во кој најпрво им се заблагодари на луѓето за поддршката на франшизата поради тековната ТВ адаптација на The Last of Us, која доминира во разговорите откако првпат почна да се емитува. Студиото призна дека има луѓе кои ја сакале преработената верзија на The Last of Us која дебитираше неодамна на PS5 и уште повеќе кои сега беа заинтересирани за играта благодарение на шоуто HBO и да им дадат на тие луѓе најдоброто искуство, играта. треба повеќе работа.

The Last of Us Part I е римејк на оригиналниот The Last of Us со обновена игра, вклучувајќи некои дополнителни и ажурирани функции. Нејзината верзија за компјутер е една од неколкуте порти за PlayStation на PC што Sony ги постави на таа платформа во последниве години и доаѓа во скоро совршено време сега со оглед на тоа што сме во средината на The Last of Us на HBO.