Во изработка е нова Tron игра

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Сосема нова Tron игра е најавена на Дизни и Марвел Showcase. Tron е еден од најважните филмови на Дизни и природно, со оглед на неговата тематика, создаде совршена адаптација на видео игри. Tron IP беше во мирување со години се додека не беше објавено продолжението за рестартирање во 2010 година, станувајќи култна класика која оттогаш има хардкор обожаватели кои бараат соодветно продолжение. Иако има гласови дека на крајот може да дојде и трет филм за Трон, некои стравуваат дека Дизни ја заборавил франшизата среде популарноста на Војна на ѕвездите и Марвел. Сепак, се чини дека тоа не е баш така.

На саемот за игри на Дизни и Марвел, Дизни објави нова Трон игра од Bithell Games наречена Tron: Identity. Новата игра е визуелен роман сместен во универзумот Tron со целосно нова мрежа. Бидејќи се работи за визуелен роман, одлуките се клучни и драстично ќе ги променат настаните од приказната, отворајќи ја играта до повеќекратни завршетоци. Исто така, звучи дека ова нема да биде единствената игра на Tron што доаѓа, бидејќи режисерот Mike Bithell истакна дека ова е „првата соработка“ помеѓу неговото студио и Disney on Tron.

“So, yeah, we just announced a team up with Disney to bring TRON back to video games,” said Bithell on Twitter. “Lots more to come and talk about, but today we exhale. Our first collab, Tron: Identity, is wishlistable on Steam now! I’m so proud of my team, and grateful to be here.”

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!