Комапнијата Disney за нивната игра Disney Dreamlight Valley во последен момент решија дека нема да биде Бесплатна за Сите

Помалку од два месеци пред целосното објавување на Disney Dreamight Valley, девелоперите Gameloft објавија дека сепак играта нема да биде бесплатна за сите и нема да можат сите да ја пробаат. Наместо тоа, студиото изјави дека врз основа на нивните „учења“ од една година во раниот пристап, „донесовме одлука да останеме платена игра во догледна иднина“.

Од играчите кои сакаа да длезат во Disney Dreamlight Valley пред објавувањето, се бараше да купат „founders pack“ што овозможуваше влез во верзијата со Early-Acess на играта заедно со разни ексклузивни козметички производи. Тоа е невообичаен начин за игри да ги монетизираат проектите пред објавувањето со тоа што во суштина им наплаќаат на возбудените обожаватели за да им помогнат да ги тестираат нивните игри: Fortnite, Heroes of the Storm, Dying Light: Bad Blood, Dauntless и други сите понудија слични програми во минатото.

“By purchasing the Founder’s Pack and being one of the first players, you’ll interact with the game team and help us make a better game. As Founders, you’ll experience the game first and will be rewarded with tons of Founder-exclusive items that will not be available later on (after early access).

After early access, Disney Dreamlight Valley will include an in-game store filled with cosmetic items to customize your character and House. The game features no monetization mechanisms such as a paid Energy system or gameplay time skipper. Paid content is limited to cosmetic or paid game extensions, which will be available in the future.”

Изјава од Gameloft

Тие Founders Packs ќе останат достапни до лансирањето на Disney Dreamlight Valley, но наместо да се префрли на модел за бесплатно играње како што е планирано, ќе има три нови, платени изданија – Standard Edition, Cozy Edition и Gold Edition – и посебна пропусница за проширување за оние кои веќе ја поседуваат основната игра.

“This choice ensures that Disney Dreamlight Valley will be able to continue delivering on a premium game experience for all players. It’s important to us that we maintain our promise to keep delivering free content updates that add new characters, realms, clothing, furniture, and more surprises to your Valley. Purchases requiring moonstones will remain optional, fair, and match the level of quality players have come to expect. Players will still be able to collect free Moonstones via Dream Snaps and Chests, or optionally choose to purchase them.”

Изјава од Gameloft

Реакциите на соопштението во овој момент се дефинитивно измешани. Добар број играчи на Редит и Твитер се среќни што гледаат дека моделот за бесплатно играње паднал затоа што очекуваат (или барем се надеваат) дека тоа значи дека Gameloft нема силно да се приклонува кон монетизација преку продавницата во играта. Постојат неколку споредби со Disney Speedstorm, тркачката игра на Gameloft, која беше бесплатна за играње откако го напушти предвремениот пристап и оттогаш се соочува со значителни критики за нејзиниот ценовен модел.

Други, сепак, истакнуваат дека Disney Dreamlight Valley сè уште ќе користи механика во стилот на F2P преку продажба на валута, борбени пропусници и козметички производи преку својата продавница во играта. Како што рече еден redditor, „Буквално е P2P со монетизација на F2P“. И, секако, некои се само налутени како прашање на принцип, обвинувајќи ја Gameloft за „лажење“ и „алчност“ поради промената во последен момент.

Веројатно е ситуација без победа за Gameloft, бидејќи луѓето ќе бидат лути без разлика на се. Мислам дека она што на крајот ќе ја раскаже приказната ќе биде како пристапот кон монетизацијата и содржината во играта ќе се размрда по лансирањето: ако студиото е дарежливо, замислувам дека сè ќе биде простено (луѓето се чини дека многу ја сакаат Disney Dreamlight Valley , на крајот на краиштата) и ако ги заврти завртките, тогаш можеби не. Јас, исто така, не би бил изненаден да видам направени прилагодувања од сега до лансирањето, а можеби и уште некои бесплатни фрлени за оние кои веќе се заложиле за пакетот на основачот. Disney Dreamlight Valley треба да остави ран пристап на 5 декември. Секој што ќе купи основачко пакување пред лансирањето ќе ја добие целата нова козметика вклучена во златното издание на целосното издание, заедно со 2.500 Moonstones кои ќе ги потроши во играта продавница.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.