Dead Island 2 Рецензија – “Апокалипсата со Хипстери во Лос Анџелес”

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Dead Island е франшизата која што е изгубена во времето и свемирот бидејќи после менување на три студиа во период од повеќе од 10 години, кои што сите пробуваат да направат некој вид на продложение и тоа да помине… Пробува само да помине покрај фановите на Зомби Франшизите. Веројатно тоа е причината зошто првите девелопери на првата Dying Light престанаа со ова и си продолжија со нивната поголема франшиза и љубов – Dying Light. Но сепак и новиве дечки кои што си ја лапнаа франшизава да ја продолжат не направиле некоја голема грешка со тоа што го прават, колку толку успеале да направат Зомби Забава со Хипстери кои што се многу надувани, живеат во Лос Анџелес и нормално мислат дека апокалипсата е како добра журка на Коачела.

Доколку некого прашате во кратки црти да ви ја објасни Dead Island 2 и да ви каже дали играта е добра и дали треба веднаш да се купи и да се игра, може комотно да се каже, играта е добра дури пристојна за играње. Жанрот е многу едноставен и директен, Зомби Апокалипса, не треба да барате влакно во јајце бидејќи тие два збора кажуваат буквално се за што се работи. Сите сме играле многу Зомби игри и сме веќе натрупани со различни Зомби игри, но сепак сте од тие луѓе што сакаат да играат нешто што наликува на Dead Island од 2011 година, и да бидат тие механики, ова е тоа… Deep Silver Dambuster Studios навистина се потрудиле да го задржат, односно да го вратат шармот од првиот дел на играта, едноставно да направат добар напредок од тогаш.

Dead Island 2 е играта која што се заржува на старите Зомби шармови со тоа што вие добивате Зомби Маскар игра каде што можете да играте сами (соло) или со вашите пријатели (co-op) и едноставно да се зезате цело време и да уживате во интересниот свет. Иако не е многу голем, ниту целосно отворен, светот е толку направен што веројатно нема да ви здосади толку многу бидејќи е сепак убавите делови на Лос Анџелес пресликани маестрално, и како некој што ретко ќе му се пружи шанса да оди таму на одмор или на било што, ова е интересен начин да се види. Па и за време на Зомби Апокалипса!

Во Апкалипса се ужива, не се бега!

Приказната е многу едноставна, индиректно продолжение од таа од 2011 година. Индиректно бидејќи се случува во многу слично време иако во нашиот свет се поминати 12 години, таму се разлика само неколку месеци. Која е разликата? -Само местото каде сте.

Во светот се случува Зомби Апокалипса и сите се во тешка паника да побегнат и да се спасат, да не бидат гризнати и да станат зомбиња кои што побрзо ќе умрат од некој што ќе дојде да преживува таму и желба му било цел живот да тема зомбиња. Се качувате на Авион кој полетува од Лос Анџелес да ја избегнете катастрофата, но веднаш ви се случува поголема катастрофа кога вашиот авион се урнува назад во Лос Анџелес. Пред да ја започнете вашата авантура имате избор од 6 различни карактери. Amy, Bruno, Carla, Dani, Jacob или Ryan. Сите карактери се уникатни на свој начин, и внимавајте кого ќе изберете бидејќи нема промена! Шансите да го изберете Jacob се огромни бидејќи најкул изгледа, неговите можности се најдобри, и е протагонистот кој го гледаме на сите промотивни материјали и на паковката од играта. Кого и да одберете нема да згрешите, сите се тешки хипстери кои што стварно имаат големи шанси да преживеат Зомби Апокалипса! За да прочитате секој карактер какви уникатности има стиснете -> ТУКА.

Бидејќи вашиот карактер е од Лос Анџелес и е тешка будала, сфаќате дека секого кого ќе запознаете до крајот на играта е исто така тешка будала како вас. Едноставно не се замарате што авионот со кој што требаше да избегате ви се урна, едноставно станувате и си кажувате дека ќе најдете екипа со која што ќе продолжите да убивате зомбиња сред апокалипса! Цела игра е преполна со Црн Хумор и ниту малку замарање што ќе ви се случи, што дава интересен шмек на сите останати озбилни работи за тоа дека треба да се најде лек, како да се стопре се ова, што е најпаметно… Не бе дечки, влагате со повеќе од потребно субстанци во вас и едноставно си го терате животот додека ги гледате вашите другари како дерат човечки трупови на улиците.

Да не заборавам, и нормално Имун сте на вирусот… Зошто во игра со Зомби Апокалипса вие не би биле Имун на се тоа…

Целата приказна е Б-Продукција филм, што значи доколку очекувате малку по сериозна Зомби приказна каде што вие треба да преживеете, да откривате работи за што и како се случило, зошто е се ова вака, да се пронаоѓате себеси душевно и што уште не, уште одма треба да ве запрам и да ви кажам дека ова е само доколку имате желба да масакрирате Зомбиња! Доколку сакате Зомби игра со ‘екшли’ приказна зад себе што крие многу, листата е огромна и можете да бирате многу, овде е само “Fun, Gun and Run“. Позитивното е иако ѝ недостига раскажувачка суштина, оваа одисеја која се врти барем има многу смешно пишување и незаборавни ликови низ целиот свет, како и фактот дека и двете се целосно уништени дела во корист на Dead Island 2. Еден Quest е ме натера да барам лукав асистент на снимањето на хорор филм во кој има џиновски механички пајак кој плука киселина, додека еден Quest ме натера да убивам зомби на креативни начини во корист на влијателната мрежа на социјалните мрежи која сака да ја зајакне својата моќ. Бројните начини на кои девелоперите стручно се потсмевале на стереотипната суета и празнотија на поставката во Лос Анџелес, на најдобар начин потсетуваат на Лос Сантос на GTA 5!

Многу од постојаниот тек на смеа излегува од вашиот избран протагонист, кој најмногу се потсмева на сè и секого. На пример, ликот што најмногу го играв, Jacob, постојано ги доведуваше во прашање мотивите на зомби-кловнот кој демнеше карневал за деца. Е тука беше пуштање во гаќи колку беше тоа смешно. Сепак, едно од лошите страни е тоа што голем дел од фантастичните дијалози го нагазуваат NPC кои го користат истиот дијалог без разлика каков лик го играте. Доколку се потрудиле МНОГУ повеќе да направат се различно, оваа игра би имала стотици и стотици саати играње без престан! И верувајте немаше да здосади! Но сепак многу е тешко 1 комедија да нарпават, а не па 6 вкупно.

Во Лос Анџелес сте Алиса во Земјата на Чудата

Јас лично не сум бил во Лос Анџелес но благодарение на многу филмови директно од Холивуд, и многу игри, од прилика знам како изгледа градот и какви убавини крие тој град, но овде… Лос Анџелес е како да сте влегле во Земјата на Чудата, но ја нема Алиса и нејзините пријатели, туку имате многу повеќе ненормални карактери кои што пробувате да се зближите со нив, но сепак ако не го живеете тој стил не можете да го направите тоа. Светот иако не е преголем, и не е Open-World, навистина имате што да видите, имате премногу работи што можете да ги истражите и ќе уживате во секој момент што ќе го поминете на тие улици преполни со крв, напуштени Спортски Автомобили и мртви трупови. Истражувањето на светот е буквално Клучот за да видите што се случува и како се случуваат работите. При истражување на светот никогаш нема да го најдете ‘богатството на крајот од виножитото‘ ќе наоѓате само оставени работи како оружја, ѓубренца за поправка и некои други ситни работи, но сепак ако се најдете во момент кога ќе ги убиете сите зомбиња и почнете малку повеќе да ги истражувате деталите и истер-еговите кои што се оставени од девелоперите, навистина ќе уживате во тоа. Има премногу постери, знаци, графити, билборди кои што се со сатирична порака. Истражувањето нема да ве награди со буквално ништо, нема да го најдете лекот за стоп на апокалипсата, но срцето ќе ви биде наполнето од среќа. Добар момент е кога ќе најдете Лажна Инфлунсерска Куќа каде што е преполна со заебанции! Не ви правам спојлери, но тоа е нешто што мора да го видите и да се смеете како што треба!

Зомбињата како зомби се скоро сите буквално исти бидејќи сепак тоа е зомби, нема некој избор. Но сепак уникатноста ја имаат во тоа што сите некогаш биле луѓе и ја носат облеката или униформата на луѓето што некогаш биле. Многу е ретко да најдете ист карактер со истата облека што е многу добро бидејќи индиректно сфаќате дека светот живее, односно живеел. Најчесто ќе видите Полицајци, војнизи и доктори со исти облеки, но обични луѓе кои што се шетале на улица или биле туристи во Лос Анџелес, тешко е да најдете човек што ја има истата близа, истиот дуксер како некој што сте го виделе на почетокот од играта до крајот на играта.

Убавината на истражување исто така доаѓа од местата на кои што главната приказна ве води. Почнувате на местото со урнатиот авион и потоа продолжувате во прекрасниот Bel-Air. Никоја палата не е иста од внатрешен и надворешен начин. Убавината е тоа што ве водат и во Филмски Студија на холивуд каде што иако цело време ве напаѓаат зомибња и сакате само да продолжите понатака, повеќе ќе сакате да застанете во студиото каде што се снимал некој Сит-Ком или каде што се снимала некоја интересна сцена како например во Џунгла. Секое место каде што можете да одите е уникатно на свој начин. Можете да везете во некоја помала куќа и да потрошите повеќе време истражувајќи, но можете да влезете и во поголема палата каде што ќе ви е досадно цела да ја истражувате и сакате другите делови од мапата да ги истражувате. Целото истражување ќе ви зависи дали ќе сакате да ги терате Сајд-Квестовите кои што се навистина прекрасни и вредни за правење!

Мечови или Пушки?! Со што да Демолирете?!

Кога ја почнав играта мислев дека изборот на оружја ќе е ненормално голем и буквално со се што ќе видите фрлено на улица ќе можете да тепате. Не бев далеку од вистината, навистина се што видов на улица што можев да го искористам како оружје можев да го искористам и навистина ми помагаше, но на крај навистина се сврзувате само со одредени работи. Изборот на оружја е прилично голем… Ножеви, катани, чекани, токмаци, штрафцигери, метални цевки, Алати, безбол палки, обични даски, Мачети, буквално премногу и преголем избор! ИМА WOLVERINE РАКАВИЦИ! И секое оружје е уникатно на свој начин и секое е појјако од некое или е побрзо за користено од некое друго.

Многу интересно за оружјата е што можат да се прават многу интересни надградувања како например можете на катана да ставите опција за електро шокови или фрлање оган што многу ќе ви помогнат против непријатели. Доколку ставите опција за електро шокови, а под вас има вода, можете да удрите во земја и да ги шокирате неријателите. Но сепак тоа има е френдли-фајр, така да пазете што правите… Најдобро е да си најдете кое оружје најмногу ви лежи но ова е една од ретките игри каде што навистина ќе можете да го користите целиот асортиман на оружја, да уживате и на момемнти навистина повеќе да ви трема Меч него Чекан…

Комбатот е навистина досаден, репететивен и цело време си викате ова е нешто што требале да викнат луѓе што разбираат да им го направат како што треба. Цело време додека ја играв играта комбатот ми беше нешто што сакав да ја запрам и да не ја ни завршам од причина што работите што ги правите се ужасно досадни и не личат нешто како што некој човек навистина би ги правел. Да, секое оружје тепа на свој начин, односно има свои движења, но сепак е досадно за гледање. ОСВЕН ФИНИШЕРИТЕ!!!

Во секоја игра каде што има доволно забавен комбат, но има ФИНИШЕР, е тоа е нешто што одма те враќа во живот и за желба за играње. Така и во Dead Island 2, финишерите се работите кои што ме тераа да не ја запрам играта и сакав цело време да се тепам него да ја терам играта до крај… Смачкување на глава, сечење на раце, сечење на тело на половина, цепење на мозок, вадење на очи!!! Се е пред вас дури зумирано бидејќи е сепак во FPS, тоа е убавина за гледање! Нема ништо поубаво од тоа да фатите зомби и да го исечкате на мали коцки бидејќи сте му се вратиле како Федерер и толку сте го демолирале што се осеќа како да сте го вратиле во човечка форма!

Но сепак се е тоа убаво и забавно додека не сфаќате дека во играте имате и ПУШКИ каде што целиот комбат во буквална смисла тоне во вода! Иако пушките во играта прават многу повеќе DMG. за разлика од некоја безбол палка, сепак премногу се осеќа дека механиките за оружја се додадени во последен момент, и се додадени со мислење воопшто дали да има такво нешто. Сигурно се додадени само да не добијат комплименти во стилот “Зошто нема оружје, во Америка сме…”. Но сепак доколку ги немало навистина ќе било многу подобро. И кога ги имате сите тие Огнени уржја, секогаш ќе се вратите на Ладните Оружја. Во никој аспект не се добри, навистина се избрзани што не се ни осеќа никаков фидбек, многу лошо. Можеби многу добро работат во CO-OP делот кој што не го пробав, некој да пука а вие од блиску само да тепате.

Голем Хипстер кој расте во Шварцинегер!

Вие си почнувате како едно Хипстерче кое што многу дува, не го занима животот, имате доста пари, живеете во Лос Анџелес, и после катастрофата од тоа што вашиот авион се урива, вие полека растете со тоа што можете да го направите и како го правите, и во буквална смисла станувате Шварцинегер на крај од кога ќе се излевелирате до заби и ќе ставите се на макс, стварно станувате Зомби Демолишер.

Начинот на кој што се наградувате е секој левел добивате ‘Картички’ кои што имаат многу кул дизајн и колекционери на карти многу би се напалиле, и секоја Карта нуди уникатна работа. Некоја карта ви дава опција да можете да правите Dodge друга карта ви дава опција да имате Block. Втората опција скоро не ја ни пробав, Dodge механиката ми беше подобра и повеќе ми служеше. Картите работат на сите работи како например поголем Damage доколку направите временски Dodge, малку регенрација на HP доколку исто направите добар Dodge, на непријателите доколку им направите Клизач можете одма да ги бутнете и да им ја смачкате главата. Опцијата за надоградување е масовна со премногу карти. Доколку успеете да ги отклучите сите Слотови за Upgrades и да си одберете кои работи најмногу ви лежат, навистина можете да биде Шварцинегер!

Постојат дури и специјални опции во зависност од тоа кој лик го играте. Ако сакате да станете екстра чудни, добивате и пристап до натчовечки моќи – AoE или способност да навлезете во бесен бес и да ги раскинете зомбите со голи раце. Звучи лудо но сепак ретко ќе го искористите, масивни Cooldowns, но вреди!

Multiplayer делот НЕ работи како што мислите…

Во играта постои досадно правило според кое никој не може да се приклучи на вашата игра освен ако не е на истиот дел или понатаму во кампањата како вие, што значи дека ќе треба многу да се повлечете за да им помогнете на пријателите да ве фатат ако сакате да играте заедно – само за да мора повторно да го сторите тоа ако еден од вас биде пред другиот играч по линијата. Тоа е особено чудна одлука бидејќи не можам да замислам ниту еден развој на заплетот што е доволно значаен за да гарантира заштита од спојлери на овој начин. Multiplayer делот не го пробав, но кога дознав какво е правилото, сфаќам зошто.

Завршни зборови за Dead Island 2

Играта е Лос Анџелес во Земјата на Чудата каде што вие сте влезени во Б-Продукција на Филм каде што уживате од почеток до крај. Или подобро кажано некоја добра прошетка на ‘Walk of Fame’ каде што имате цел, ако сакате да ја прошетате целата улица мора да убивате зомбиња! Земете си ги вашите Wolverine ракавици, и едноставно уживајте во добра Зомби игра и не барајте влакно во јајце!

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Рано е да се каже, но… Gollum е најлошата игра за 2023 година

Светот на Middle-Earth и тоа што го има креирано величествениот J. R. R. Tolkien е нешто што можеби никогаш нема повторно да се повтори во иднината на човештвото. Светот живее и расте благодарение на сите нас што сме фанови на тој прекрасен свет кој е богат со најдобрите Фантази елементи некогаш креирани и некако сите сакаат некогаш да бидат Middle-Earth и Lord of the Rings… Целата таа франшиза е преполна со книги, стрипови, филмови и многу други дела, но сепак како гејминг медиум сакам да се врзам само на тие работи повеќе. До сега има креирано преголем број на игри сместени во тој свет и сите раскажуваат одредени приказни на војни или ликови. Убавината е што секој гејмер си има своја омилена игра од овој свет. На многу фанови најдобри игри од овој свет се игрите со Рејнџерот “Middle-Earth: Shadow of Mordor & Shadow of War”, но исто така гејмерите ги обожаваат The Lord of the Rings Online, The Lord of the Rings: Battle for Middle-earth, LEGO игрите кои што се фантастички и се натака…

Германците од Daedalic Entertainment уште во 2019 година ја најавија оваа игра која што уште тогаш знаевме дека ќе се вика Gollum дека главниот карактер ќе биде ова мало другарче и требаше да ја видиме во 2021 година. Уште од прв ден сите беа зачудени од тоа што гледаат и дали воопшто вреди вакво нешто да биде направено бидејќи факт е дека никој не сака да игра со “GOLLUM” во свет како што е Middle-Earth… Во моментов како што го пишувам ова се повеќе ми се прави тежина во мислите дека играв како Gollum. По официјалното претставување на играта во 2019 година Gollum до сега беше одложувана 6 пати… Од официјалното издавање во 2021 година, играта официјално излегува денес, на 25ти мај 2023 година. Причина за тоа навистина е пандемијата која што го погоди целиот свет и ова студио навистина не успеа да работи убаво на оваа игра, но сепак од 2022 го сега имале доволно време да ги поправат работите кои што веројатно никогаш нема да ги поправат…

Gollum има многу слична приказна како Cyberpunk 2077, само разликата е што Cyberpunk 2077 го згреши времето на издавање, и еве тек сега полека се поправа. Gollum не згреши време, со Gollum ја згрешиле целата потреба. Многу сакам да го запознаам човекот што едно утро станал свеж од кревет, се дотерал, отишол на работа и дал предлог пред студиото “Дали мислите дека е добра идеја да правиме LOTR: Gollum игра?!”. И дополнително да ги запознаам луѓе кои што му ја одобриле оваа идеја да стане реална, но за жал да заврши со ваква тешка проблематика.

Gollum или Sméagol, на чива страна сте вие?

Морам прво да ја исфрлам агонијата која ми ја направи оваа игра…

Целата игра ја играв на PlayStation 5, или ајде убаво да се изразам, целата игра се обидував да ја играм на PlayStation 5. Доколку се прашувате зошто кажав ‘се обидував’ причина за тоа е бидејќи играта навистина не работеше… Во буквална смисла играта не работи на PlayStation 5! Играта е достапна за PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch и XBOX S/X, имав шанса да ја тестирам само на PlayStation 5 и не можам да кажам на другите платформи како работи, но на PlayStation 5 играта целосно крашнува и не може да се игра. Најголемите проблеми ги имав на самите почетоци во Chapter 3 и Chapter 4 каде што не можев ни да поминам 1 минута во играта додека се шетав во пештерите и пробував да се скријам од непријателите. Играта беше реинсталирана повеќе од пет пати од кои што два пати беше инсталирана и PlayStation 4 верзија за да се проба дали проблемите се исти. Да… проблемите беа исти, небитно која верзија ќе ја симнете, во истите моменти. Не е проблем да крашне игра (односно проблем е да), но сепак кога играта крашнува на буквално една минута играње, тоа навистина не се прифаќа…

Дополнително играта е преполна со други гејм-брејкинг багови кои што за жал ги гледав од самите почетоци до самиот крај на играта. Такви багови беа додека трчаш и пробуваш да побегнеш од непријател бидејќи те видел играта на отворено место ти прави бариера која што не знаеш како и зошто се случува и на моменти ми доаѓаше стварно да стиснам “DELETE RIGHT F**KING NOW” на самата игра бидејќи нема логика во 2023 година, игра која што се продава со цена од $69.99 (да не се буните, првично беше Full-Price, па се скарија и двете верзии за $10), да е на најновите генерации од конзоли, и воедно да носи толкаво име зад себеси да има вакви гејм-брејкинг багови, не може едноставно… Ова е нешто што требало уште еднаш да се одложи и да излезе барем во 2024 година кога навистина се ќе биде направено. Ниту еден човек на планетава да бидеме реални не ја очекуваше играва за да ги форсира девелоперите да ја издадат што е можно побрзо, и полна не довршена.

Најлошите гејм-брејкинг багови навистина беа на моментите кога треба да се користи една од најбитните механики во играта која што е нормално “Качувањето” по стрмните ѕидови и скокот од една платформа на друга. Не сте свесни колку пати се случуваше со карактерчето Gollum само така да гледам во ѕидот кој што е обележан за качување само така да си стои и да не ни пробува да се качи. Требаше малку да се движам низ околината, да свртам едно кругче за после неколку секунди да дојдам и да почне да се качува. Не… не може такво нешто да се случува веќе, срамота е. Да не навлегувам графички играта колку не е достојна, сите си имаат свој графички стил кој што го водат, но сепак овде е нешто што не може да се прифати во 2023 година. Навистина многу го класифицирам тоа временски, но навистина ова не се прифаќа. Играта графички нешто има згрешено со тоа што голем број текстури не можат да се прикажат и може често да се види некој камен или карпа да има замачкана текстура, се да се колку толку ајде да кажеме прифатливо, и само да се свртите и гледате нешто што не ви е јасно зошто е така.

Доколку ја играте ве молам НЕ УМИРАЈТЕ! Мора со болдирано ова да биде нагласено бидејќи ако умрете некако во самата игра рачунајте дека и вие ќе умрете во душата директно! Најголемите багови се случуват доколку направите грешка и умрете, е тука само треба да се молите вашата игра да работи како што треба. Баговите јас кои што ги видов после умирање беа тоа што карактерот не се движеше според јас каде што го насочував, многу пати при ползење или паѓав или излегував од самата игра. Доколку ви се случи и вас вакво нешто, директно Restart Level, не се обидувајте Restart from Checkpoint.

Дизајнот на Карактерите и Светот… Ајде да седнеме малку да разговараме со дечките, да им најдеме луѓе што навистина добро го работат тоа, да си ги платат и да им изработат нешто стварно убаво и значајно. Во ред, да, пробале, но сепак ајде малку да седнеме на разговор…

Иако немам убави зборови, сепак ќе преминам на добрите страни

Целата приказна е некако фокусирана на некоја приказна која што во стил никогаш не сме ја виделе и никогаш не сме ја дознале, и целата приказна е всушност присеќања на авантурите на Gollum. Омилениот лик на сите LOTR фанови – Gandalf го наоѓа Gollum во една од затворските келии на Elf-овите и го прашува да му раскаже се што се случило во минатото на крактерот. Фактички ние играме нешто што веќе се случило, и се навраќаме во мислите на Gollum и Sméagol, низ што поминал овој карактер

Играта земала големи инспирации од Uncharted франшизата па ајде да кажеме и од Assassin’s Creed франшизата за тоа како треба да се понаша некој лик кој што најголемите механики му се поврзани со качувања и криења. Качувањата на ѕидови и скокање на платформи навистина се осеќаше како да играв Uncharted игра само што карактерот не е лепотанот Nathan Drake, туку е едно гадно суштество наречено Gollum, што според концепти за малку ќе личел на многу чуден фетус и некој вид на дебело тесто… Можеби филмовите на Peter Jackson не ни го претставија Gollum во најдобро светло од аспект на овој карактер колку всушност може да биде акробратски настроен бидејќи факт е дека во филмовите на го видовме Gollum да е карактер што може баш така да се качува по карпи и планини, да скока ненормално високо па и во далечина, и да може да издржи многу работи кои што му ги даваат карактерите од светот да ги прави. Морам да признаам дека качувањето по ѕидовите (кога работи нормално) е прилично доста забавно и интересно бидејќи за да се стигне од едно место до друго најчесто мора да се качите или симнете од некоја локација. Доколку сте фанови на тие механики од Uncharted и Assassin’s Creed франшизите овде исто така добро ќе си поминете. Една замерка е тоа што сите качувања се многу кратки и многу често сакав онака да ме натера да се качам на некоја огромна планина бидејќи на моменти ми беше многу забавно, ама се е прекратко.

Интересен избор кој што играта ви го нуди е при разговор со некој NPC дали сакате да вратите како Gollum и да му вратите нешто злобдно, да направите нешто лошо и да го отерате таму каде што не треба, и тоа често ве носи во ситуација која што не е баш убава, или ќе вратите во улога на Sméagol. Доколку вратите на разговор со Sméagol, речениците секогаш се со исплашен глас, секогаш се ништо лошо да не се прави и секогаш да се најде добрина во нешто. Сепак… во Middle-Earth сме, која добрина да ја барам… Секогаш избирав да враќам како Gollum од причина што… Нема причина, јако е!

Играта не е ниту малку полна со механики за жал, но сепак што механики би имал Gollum сепак. Главните три механики кои што ги има играта се прекрасното качување, ползењето поред непријателите да не бидете чуени лесно и интересното криење кое е многу едноставно и логично, но сепак е многу добро ставено во текот на самата игра.

Поради некоја причина има ставено механики да пробате да задавите некој непријател со тоа што ќе му се скриете и од позади ќе му скокнете и ќе го убиете. Искрено малку заборавав дека во играта постои и вакво нешто од причина што од самиот почеток до крај не сум сигурен дали убив повеќе од 10 непријатели… Комотно можеле да не ни стават вакво нешто во играта, ништо не би променило… Но сепак нешто што доста ја менува играта и навистина ви помага при играње, барем мене многу ми помогна беше GOLLUM SENSE. Карактерот тоа го има добиено од причина што имал голема изложеност од The One Ring и добил сетило каде што може преку ѕидови да гледа каде има непријатели, каде треба да се движи и што има да се земе на самата мапа. Јас ова сетилот најмногу го искористив кога сакав да се осигурам дали позади тој ѕид има непријатели, на каде гледаат за дали можам да поминам позади нив, и искрнео многу го користев за каде ме насочува да идам во играта бидејќи цело време се губев и тотално губев ориентација за што и како треба.

Има пливање… Ако на некој тоа му значи нешто, иако пливањето ќе го користите само доколку сакате да барате некои Artifacts кои што се скриени под вода, за жал не видов ниту еден момент да требаше да отидам под вода за да се скријам од непријатели. Не е Gollum за во вода, он е добар само да трча по ѕидови па затоа има и ставено “HORIZONTAL WALL-RUN” & “VERTICAL WALL-RUN” кои што самите имиња кажува за што се работи. Со Horizontal трчате хоризонтално и пробувате да не паднете во некоја дупка, а со Vertical трчате вертикално на големи ѕидови каде што има белег оставен од големи канџи. Ако прашате зошто не може на сите ѕидови да трчате Хоризонтално и Вертикално веројатно нема да добиете одговор од девелоперите.

Нема многу што да се кажува друго за LOTR: Gollum. Прилично е кратка, нема да потрошите многу саати во самата игра, освен ако не сакате да го свртите буквално секое камче, но и тогаш нема да потрошите нешто ептен многу саати во светот. Искрено ќе кажам, не ви ја предлагам оваа игра да трошите пари и да ја купите одма. Оваа година следат многу добри игри, купете си некоја од нив или купете нешто што одамна сакате да купиете, за ова парите навистина ќе ви отидат беспотребно. Доколку сте навистина ептен Хар-Кор Фанатик по Lord of the Rings и светот на Middle-Earth и мора се да видите и играте тогаш добро, тогаш навистина се прифаќа, но доколку сте кежуал играч, не, но сепак одлуката е ваша.