Технологија

Во САД се изгласа закон кој што ќе доведе го укинување на ТикТок

Корисниците на ТикТок во Америка моментално се соочуваат со можноста дека наскоро има шанса социјалната мрежа да биде целосно укината во сите земји од САД по изгласување на нов закон во US House of Representatives. Законот наложува за тоа Кинеската Фирма “ByteDance” мора да ги продадат сите нивни акции од апликацијата во рок од 6

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Will Smith е баниран од Оскарите во рок од 10 години

Речиси две недели откако актерот Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок на Оскарите поради шега на сметка на неговата сопруга Џејда Пинкет Смит, Академијата за филмски уметности и науки во петокот објави дека му забранува на Смит да присуствува на какви било настани на Академијата, вклучително и Оскарите. 10 години. Пресудата прв

Прочитај повеќе
Новости

Twitch од сега ќе банира стримери доколку прават дезинформации, и го покажа тоа со што веднаш банираше неколку корисници

Дознаваме дека Twitch сега забранува за дезинформации, со непосредни забрани доделени на големите десничарски стримери на платформата. Компанијата ги ажурираше условите за користење и упатствата на заедницата за да се фокусира на кој и да смета дека е „штетен со дезинформации“. Twitch издаде соопштение во кое се осврнува на ситуацијата, велејќи дека „ова ажурирање веројатно

Прочитај повеќе