Overwatch добива Мини Анимирана Серија

Најавена е анимирана мини-серија за Overwatch. Overwatch е една од најголемите бесплатни игри која што привлече прилично голема фан база на фанови. Не само што фановите обожаваат да ја играат играта, туку едноставно уживаат во целиот тој свет и универзум на карактери. Blizzard станаа познати по производството на секакви анимирани кратки видеа низ годините кои ја прошируваат веродостојноста на серијата, и сите тие беа фокусирани на запознавање на ликовите и целиот свет. Тие имаат високо ниво на производствена вредност, речиси како Pixar.

Навидум свесни за сето тоа, Blizzard објави дека продуцира анимирана мини-серија наречена Overwatch Genesis. Мини-серијата од три дела започнува да се емитува од 6-ти јули, а првата епизода е насловена како Dawn. Ќе трае нешто повеќе од 5 минути и ќе биде достапна на YouTube на 6-ти јули во 18:00h. Од сега, се чини дека серијата ќе следи војна меѓу луѓето и вештачката интелигенција, како и да прикажува некои ликови од универзумот Overwatch. Изгледа дека ќе има многу акција, градење на светот, па дури и уметнички стил кој е малку сличен на оној на аниме стил. Не е јасно дали Blizzard планира да направи нешто друго како ова или ова е само еднократна работа. Во секој случај, тоа е кул мала работа за обожавателите да ја изедат.

Навистина доаѓа во интересно време бидејќи Overwatch 2 е во бура од контроверзии и останати проблеми. Играта неодамна ја откажа својата долгоочекувана PvE содржина нешто што беше наведено како целосна причина да се направи продолжение на прво место… Фановите поради тоа се екстремно навредени и исфорсирани од страна на Blizzard. Дел од оваа содржина навидум беше спасена за ново ажурирање, но не е баш на обемот на кој обожавателите се надеваа по сето ова време. Можеби оваа нова мини-серија ќе биде доволна за да им помогне на фановите да продолжат понатаму.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Sony ја најавија Horizon Forbidden West: Complete Edition за PlayStation 5 и прситигнува следниот месец на PS5, а за PC на почетокот на следната година. Ова издание на најновите авантури на Aloy ја вклучува основната игра и DLC Burning Shores, заедно со избор на додатоци.

На PlayStation 5, комплетното издание доаѓа на 6-ти октомври со цена од 60 долари. Комплетното издание потоа ќе биде достапно за играчите на PC преку Steam и Epic Game Store некаде на почетокот на 2024 година.

На PS5 изданието, Horizon Forbidden West: Complete Edition ќе го содржи следново:

  • Horizon Forbidden West for PS5
  • Burning Shores DLC for PS5
  • Digital soundtrack
  • Digital art book
  • Horizon Zero Dawn Vol. 1: The Sunhawk digital comic book (Available in English, German, Brazilian Portuguese and Japanese)
  • In-game items: Extras in Photo Mode (special pose and face paint)
  • In-game items unlocked via story progression: Carja Behemoth Elite outfit, Carja Behemoth Short Bow, Nora Thunder Elite outfit, Nora Thunder Sling, Apex Clawstrider Machine Strike piece, Resources pack

Што се однесува до иднината на серијалот, претходно оваа година Guerrilla потврди дека „ќе го продолжи Horizon уште долго време“. Ова ќе ја вклучи претстојната адаптација на Netflix, нејзиниот нов онлајн проект фокусиран на соработка и трета игра фокусирана на Aloy. Дополнително, се шпекулира дека студиото работи и на ремастер на Zero Dawn.