Извршниот Директор на Microsoft сака повеќе да не постојат Ексклузиви

Извршниот директор на Мајкрософт, компанијата која што е нормално сопственик на Xbox, сака да стави крај на идејата за ексклузиви. Сè додека постои, индустријата за игри има неколку компании кои ги издаваат овие големи, фенси машини кои треба да траат околу една деценија. За да ве охрабрат да изберете едно пред друго, тие прават ексклузивни игри над нив. Mario, Halo, Uncharted, The Last of Us, Gears of War, листата продолжува и продолжува, но тоа е голем дел од идентитетот на конзолата. Со тоа, ексклузивноста на конзолата станува сè поспорна во последниве години, особено кога овие носители на платформи бркаат програмери и франшизи од трети страни како Spider-Man, Final Fantasy и повеќе за да ги направат ексклузивни.

Ова стана главна точка за разговор за време на сослушувањето помеѓу Microsoft и FTC во врска со стекнувањето на Activision од страна на првиот. Постои голема загриженост дека Мајкрософт би можел да го направи Call of Duty, една од најголемите франшизи во игрите, ексклузива доколку не се провери. Мајкрософт соопшти дека нема намера да го прави тоа. Со тоа, извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела, сведочеше денес (преку The Verge) и истакна дека главниот на Xbox Фил Спенсер е оставен задолжен за таквите видови одлуки. Сепак, Надела истакна дека ако зависи од него, веројатно ќе ги искорени ексклузивните игри.

“If it was up to me I would love to get rid of the entire exclusives on consoles, but that’s not for me to define especially as a low share player in the console market. The dominant player there [Sony] has defined market competition using exclusives, so that’s the world we live in. I have no love for that world.”

Satya Nadella, Microsoft CEO

Дали некогаш ќе дојде ден во кој ексклузивците не постојат или не е мистерија. Се чини прилично малку веројатно со оглед на тоа колку успешни беа Nintendo и PlayStation со нивните. Xbox има некои хитови, но тие дефинитивно паднаа во последниве години.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!