Hot Wheels бараат режисер за филмот по успехот на Barbie

Barbie доминира на Бокс Офисот, буквално ги сврте брзините во Warner Bros. кога станува збор за филмовите базирани на играчките на Mattel. Наводно, Hot Wheels е следниот бренд што доаѓаат во WB од Mattel, а најновите вести се дека студиото веќе бара режисери за филмот Hot Wheels, додека потрагата по писатели и актерска екипа е неодредено одложувана од Холивудските писатели и актери кои што моментално се на огромен штрајк.

Истакната статија на Heat Vision го истражува успехот од Милијарда Долари кој што го направи Barbie – и зошто на Warner Bros ќе му биде многу тешко да се реплицира во продолжение, а камоли цел универзум на франшиза. Според таа анализа на филмот и индустријата околу него е оваа нова информација.

Warner Bros. is still trying to move along with another Mattel project: Hot Wheels. Sources tell THR that the studio is out to directors for a movie based on the toy racing cars, despite the project not yet having a script. Producers are hoping to keep up the project’s momentum in spite of the industry halting strike by meeting with directors, sources say. (The DGA ratified a new contract with the AMPTP in June, allowing directors to continue their dealmaking with studios.)

Филмот на Hot Wheels е во развој од страна на Bad Robot Productions на J.J. Abrams. На состанок со инвеститорите во текот на летото, Abrams го претставуваше она што тој мисли дека ќе го направи Hot Wheels да е добар филм.

“For a long time, we were talking to Mattel about Hot Wheels, and we couldn’t quite find the thing that clicked, that made it worthy of what Hot Wheels — that title — deserved,” Abrams said in a video presentation. Then we came up with something . . .  emotional and grounded and gritty.”

J.J. Abrams за New Yorker

Dalton Leeb и Nicholas Jacobson-Larson (Endurance) наводно биле ангажирани да напишат сценарио за Hot Wheels на почетокот на оваа година. Очигледно, секое сценарио на кое работеле е на пауза токму сега, за време на штрајкот на писателите на Америка. Се разбира, Hot Wheels веќе со години (можеби децении).

“We are excited to bring the thrill of a Hot Wheels live-action feature film to the big screen in partnership with Warner Bros. Pictures. Mattel Films has great momentum as it continues to execute on our commitment to bring global audiences new ways to experience the brands they love as we transform Mattel into an IP-driven, high-performing toy company.”

Изјава од извршниот директор на Mattel, Ynon Kreiz

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!