PlayStation изработуваат Remasters за Sam & Max: Save the World и Beyond Time and Space

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Sam & Max: Save the World и Beyond Time and Space пристигнаа во рацете на Playstation за правење на Remaster на 29 септември.

Sam & Max: Save the World и Beyond Time and Space беа, ако не сте запознаени, некои од најраните наслови од студиото The Walking Dead Telltale Games (објавени во 2006 и 2007 година соодветно), секој од нив послужуваше со шест епизоден лак на хаос со point-and-click во кој глуми анархичното стрипско дуо куче и зајче на Steve Purcell за борба против криминалот.

Иако никогаш не ги исполнуваа високите височини на класиката на LucasArts од 1993 година, Sam & Max: Hit the Road, и двете игри купија свои прекрасни хаотични привлечности – Save the World’s story почнувајќи со поранешните деца-ѕвезди кои трчаат немирни пред да направат сè побизарни кривини и повеќе Времето и просторот стануваат уште почудни со сè, од вампири до Дедо Мраз.

Третата и последна сезона, The Devil’s Playhouse, започна во 2010 година, но тоа беше последната што ја видовме за Сем и Макс во форма на видео игра додека инвеститорот Skunkape – дом на многу од оригиналниот тим Сем и Макс – не се зафати со ремастеринг на серијата по стекнување на правата за авантурите на Сем и Макс на Telltale кога студиото ги затвори вратите во 2018 година.

Двете ремастерирани сезони – кои дојдоа на Xbox, Switch и PC во 2020 и 2021 година – имаат подобрена графика, динамично осветлување, подобрена синхронизација на усните, нов кориснички интерфејс, плус сооднос 16:9 и поддршка со поголема резолуција. Дополнително, има ремастеризирано и рекодирано аудио, нова гласовна работа и музика, нови секвенци на камери, а моделите на ликови се дотерани за подобро да одговараат на оригиналните стрипови на Стив Персел. Разликата е фрапантна.

И сега, сопствениците на PlayStation конечно ќе добијат шанса да ги искусат сомнителните полициски лудории на хонорарците на Сем и Макс кога ќе бидат лансирани Save the World и Beyond Time and Space за PS4 и PS5 на 29 септември. Сè уште нема официјална цена за верзиите на PlayStation, но очекувајте и двете игри да чинат околу 16 фунти врз основа на други платформи.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!