Sons of the Forest е повторно одложена

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Девелоперите Endnight Games најавија „последно“ одложување за Sons of the Forest, а продолжението на хорор-преживување сега треба да пристигне на 23-ти февруари следната година.

Sons of the Forest е директно продолжение на добро прифатената The Forrest на Endnight (која ја доби својата верзија 1.0 во 2018 година по четири години во ран пристап), игра која ја комбинира наклонетоста на жанрот за преживување за чистење и изработка со вистински вознемирувачки хорор елемент додека главниот лик Ерик Лебланк ја бараше титулата, преплавена со канибал шума за неговиот син по ужасната авионска несреќа.

Sons of the Forest, кои овојпат гледаат играчи кои трагаат по исчезнатиот милијардер на оддалечен остров, првично требаше да биде лансиран во мај оваа година, но Endnight донесе одлука да го одложи неговото објавување за октомври со цел да ја испорача својата „визија за следен чекор во игрите за опстанок“.

Сепак, со оглед на тоа што октомври постојано расте поблиску, Endnight сега најави уште едно одложување за проектот, туркајќи го неговото објавување во следната година. „Поради обемот на нашата нова игра Sons Of The Forest“, напиша студиото на Твитер, „тешко беше да се одреди точниот датум на објавување, а денес мораме да одложиме последен пат“.

Како таков, Sons of the Forest ќе пристигнат на 23 февруари 2023 година, потег кој Endnight вели дека „ќе ни даде време да го завршиме полирањето што сметаме дека е потребно“. Ќе чини 29,99$ кога ќе пристигне.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!