Во Hogwarts Legacy нема да можете да играте Quidditch

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Hogwarts Legacy нема да вклучи една од најголемите производи од серијалот на Harry Potter, на големо разочарување на многу фанови. Универзумот на Хари Потер е неверојатно богат со навики, што му овозможува да се чувствува како да се живее кога публиката се запознава со него во Хари Потер и Каменот на Мудроста. Иако самиот Хари Потер е главен лик и приказните во голема мера се вртат околу него, светот е поставен така да се чувствува како да постоел многу пред тој и дека има години на волшебничка историја што чека да биде истражена. Со оглед на тоа што приказната на Хари во голема мера е завршена, Warner Bros се обидува да најде начини да го продолжи тој свет преку филмовите Fantastic Beasts и претстојната игра на Hogwarts Legacy.

Hogwarts Legacy има за цел да ги внесе гејмерите во светот на Hogwarts и да играат како ученик/студент. Ќе можете да изберете куќа, да одите на часови, да талкате по терените, да изберете каква вештерка или волшебник сакате да бидете и многу повеќе. Тоа е сè што може да посака еден обожавател на Хари Потер, освен што ќе му недостига едно нешто: Quidditch. Познатиот спорт од серијата Хари Потер нема да може да се игра во Hogwarts Legacy, и покрај погледот на играч на Quidditch во еден од трејлерите за играта и способноста да лета со метла. Официјален FAQ ја потврди разочарувачката вест, оставајќи некои фанови вознемирени.

“Quidditch is not playable in Hogwarts Legacy,” says the FAQ. “However, broom flight for traversal and broom race challenges are part of the game. Players will also fly brooms to explore new and familiar locations surrounding Hogwarts Castle.”

Можеби постои шанса да гледате Quidditch или можеби дури и ќе биде додаден преку DLC подоцна. Сепак, во моментов, Quidditch нема да биде дел од вашето време во Хогвортс. Не е јасно дали има некои други значајни пропусти од Hogwarts Legacy, но ова секако мора да биде еден од најголемите без разлика.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!