Огромен PlayStation Showcase најавен за 24ти Мај 2023

За прв пат од 2021 година, Sony денес официјално јас сподели датата на следниот PlayStation Showcase една недела од денес. Секој Showcase се најавува буквално ден-два порано од кога ќе се случи но овој настан се најавува една недела порано. Причина за тоа е бидејќи овој PlayStation Showcase протече во јавноста дека ќе биде меѓу најголемите и ќе се случува на 25ти мај, но сега имаме официјана дата и време. Сега, тие гласини се покажаа како вистинити бидејќи Sony сега ќе ја одржи својата најголема презентација во речиси две години за да детализира што има во иднина.

Споделено на блогот на PlayStation денес, следниот PlayStation Showcase ќе се одржи една недела од денес, во среда, 24 март во 22:00 часот (CET.) Се вели дека презентацијата ќе трае вкупно повеќе од еден час и конкретно ќе ги нагласи игрите што доаѓаат на PlayStation 5 и PlayStation VR2. Sony сè уште нема именувани конкретни игри што ќе бидат истакнати, но има неколку претходно најавени игри од PlayStation Studios кои најверојатно ќе се појават.

“Expect a glimpse at several new creations from PlayStation Studios, as well as spellbinding games from our third-party partners and indie creators”

Sony

Како што споменавме, PlayStation претходно најави неколку игри од First Party кои речиси сигурно ќе бидат прикажани за време на овој настан. Marvel’s Spider-Man 2 е убедливо најзабележителниот наслов кој сигурно ќе се појави, особено затоа што е планирано да се појави пред крајот на 2023 година (Се очекува во Септември). Naughty Dog, исто така, веќе подолго време кажуваат дека ќе претстават повеќе инфорамции за своите Multiplayer игри поставени во светот на The Last of Us во одреден момент оваа година. Иако и двете од овие игри навистина се покажат, звучи како PlayStation да има многу други големи изненадувања што ќе ги ослободи наскоро.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!