Tears of the Kingdom е најбрзо продаваната Zelda игра

Nintendo објави дека The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom сега е најбрзо продаваната игра во историјата на франшизата The Legend of Zelda. По објавувањето минатата недела, Tears of the Kingdom беше преполовена со прекрасни зборови од критичарите и од целиот тим на GG.MK. Сега, стана јасно дека оваа критичка пофалба директно води до комерцијален успех за Nintendo на масовен начин.

Објавено на социјалните мрежи денес, Nintendo откри дека The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom веќе е продаден во неверојатни 10 милиони примероци. Оваа сума се заснова на продажбата на играта во првите три дена од нејзината достапност, што ја прави најбрзо продаваната Zelda игра досега. За да се стави во подобар контекст колку е импресивно ова достигнување, целата продажба на The Legend of Zelda: Breath of the Wild е само малку повеќе од 30 милиони на Nintendo Switch и Wii U. Tears of the Kindom веќе достигнаа една третина од овој вкупен износ за помалку од една недела… Дали воопшто ви е јасно тоа колку не е нормално и е најјако во свет?!

Она што е уште поимпресивно во врска со овој нов рекорд што го постави Tears of the Kingdom за Zelda серијалот е тоа што The Legend of Zelda е еден од најстарите IP’s на Nintendo и постои повеќе од 35 години. Да се ​​види дека Tears of the Kingdom сега поставува нови рекорди за франшизата, речиси четири децении по нејзиното прво дебатирање, е неверојатно импресивно и покажува колку живот има франшизава во него.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!!

Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно е дека ќе тргнеме на извонредно патување во иднината на игрите! Rockstar Games отсекогаш биле пионери во индустријата, познати по тоа што испорачува игри кои не само што соборуваат рекорди, туку и ја подигнуваат лентата за уметноста на интерактивно раскажување приказни. Од моментот кога започнува трејлерот, очигледно е дека Rockstar Games не штеделе на тоа GTA 6 да биде визуелно ремек дело. Графиката еволуирала на невидено ниво, нудејќи им на играчите неверојатно детална и извонредна средина. Поставката на играта, за која се шпекулира дека е модерен Vice City, оживува со неверојатни визуелни слики што ја доловуваат суштината на локациите инспирирани од Мајами.

Се чини дека GTA 6 е подготвен да го подигне раскажувањето приказни во игрите од отворен свет до нови височини. Трејлерот навестува богат наратив, воведувајќи нè во разновиден сет на ликови, секој со свои мотивации и приказни. Како и секогаш, Rockstar Games има вештина за изработка на сложени и ангажирани заплети, а ветувањето за меѓусебно поврзана мрежа на приказни во GTA 6 не е ништо помалку од возбудливо.