Нови 16 Хитови пристигнуваат на PS Plus Extra и Premium

Sony денес ја објави поставата на игри што доаѓаат на PS Plus Extra и PS Plus Premium следната недела. Има вкупно 16 наслови, распространети низ PS5 и PS4. Сите овие игри ќе бидат достапни за преземање од вторник, 18 април 2023 година.

PS Plus Extra: Април 2023

 • Kena: Bridge of Spirits (PS5, PS4)
 • DOOM Eternal (PS5, PS4)
 • Riders Republic (PS5, PS4)
 • Wolfenstein II: The New Colossus (PS4)
 • Slay the Spire (PS4)
 • Monster Boy and the Cursed Kingdom (PS5, PS4)
 • The Evil Within (PS4)
 • Wolfenstein: The Old Blood (PS4)
 • Bassmaster Fishing (PS5, PS4)
 • Paradise Killer (PS5, PS4)
 • Sackboy: A Big Adventure (PS5, PS4)

PS Plus Premium: Април 2023

 • DOOM (PS4)
 • DOOM II (PS4)
 • DOOM 64 (PS4)
 • DOOM 3 (PS4)
 • Dishonored: Definitive Edition (PS4)

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.