Marvel’s Spider-Man 2 пристигнува во Октомври

По долго чекање, официјално ни го претставија датумот на објавување на Marvel’s Spider-Man 2. Во 2018 година, Insomniac Games ја издаде Marvel’s Spider-Man, која беше многу интересен нов и свеж приказ на Peter Parker, што подоцна си доби и свој спин-оф со маестарлниот Miles Morales. Сега, Insomniac Games се подготвува за соодветно, целосно продолжение во кое што ќе ги има двата протагонисти, каде што ќе се борат со лудиот Kraven the Hunter и страшниот VENOM. Многу лудо продолжение бидејќи на PlayStation Showcase гледаме како Peter Parker го добива црниот симбиотски костум и приказната ќе оди на сериозни нивоа!

Добивме прво големо претставување на играта на PlayStation Showcase 2023 пред само некоја недела, но фановите беа разочарани кога не беше откриен датумот на објавување… Сепак, Џеф Кили имаше големо изненадување на неговиот настан Summer Game Fest. Insomniac Games објави дека Marvel’s Spider-Man 2 ќе биде објавена на 20 октомври 2023 година ексклузивно за PlayStation 5! Ќе има и колекционерско издание во пуштање со врвна фигура од Venom. Insomniac, исто така, ја кришете малку улогата на Venom во играта и се забележа дека Venom не е Eddie Brock… Човекот кој обично е опседнат од симбиот. Не открија кој е, но најверојатно тоа ќе биде Harry Osborn. Некои, исто така, шпекулираа дека Питер Паркер би можел да биде Venom откако симбиот целосно го корумпира, принудувајќи го Мајлс да се бори со него. Сепак, концептуалната уметност покажува и Питер и Мајлс како заедно се борат со Venom… Па дури и првиот тизер што го пуштија пред некоја година.

https://twitter.com/insomniacgames/status/1666899910455889921?s=20

За сега, се чини дека Insomniac Games ќе ги чува работите под клуч во однос на заплетот. Не би било изненадувачки ако добиеме уште неколку трејлери за Marvel’s Spider-Man 2 пред почетокот на лансирањето, но PlayStation како целина се фокусира на кратки маркетинг циклуси кои чуваат што е можно повеќе тајни. Само времето ќе покаже колку Insomniac е подготвен да чува во тајност, но тие направија прилично добра работа досега.

Секој што ќе направи Pre-Order на Marvel’s Spider-Man 2 ќе добие пристап до два различни костими, по еден за Peter и Miles. Piter ќе го има Arachknight Suit и неговите три варијанти, додека Miles ќе го добие Shadow-Spider Suit и неговите варијанти на бои. Ќе го добиете и гаџетот Web Grabber и три дополнителни поени за вештина. Digital Deluxe верзијата ви го дава сето тоа заедно со уште 10 костуми (пет по знак), дополнителни ставки во режимот на фотографирање и два дополнителни поени за вештина.

Колекционерското издание го носи сето тоа, сo Steelbook и огромна фигура од 48cm. Статуата ги прикажува Miles, Peter и Venom со огромен изглед. Едно нешто што вреди да се напомене за десетте одела е дека тие се дизајнирани од гости уметници од „стрипови, филмови и PlayStation Studios“. Тоа е уредна карактеристика и кожите се секако привлечни.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Кон крајот на минатата година, Blizzard Entertainment објави дека Chris Metzen, легендарниот дизајнер, писател па и гласовен актер кој стои зад некои од најдобрите игри во студиото некогаш ќе се врати како креативен советник. Денес отидоа чекор понатаму, објавувајќи дека Metzen сега се враќа на полно работно време како извршен креативен директор за универзумот Warcraft. Тоа значи дека Metzen ќе го води тимот на World of Warcraft бидејќи „ја создава следната генерација на авантури“. Со оглед на тоа што „World of Warcraft“ веројатно ќе се засили до нејзината следна експанзија, он се враќа во редот со полно работно време во клучно време за франшизата.

Како што очекувате, првичната објава не содржи никакви детали за тоа на што точно работи Metzen и тимот. Наместо тоа, им кажа на фановите дека ќе ги покажат првите новости од ова партнерство на BlizzCon. Настанот е планиран да се одржи на 3 ноември 2023 година и најверојатно на фановите ќе им ги даде првите детали за новото проширување. На крајот на краиштата, возбудата за него веќе почнува да се зголемува дури и кога Patch 10.2 е сè уште тука. Во секој случај, се чини уште поверојатно дека пред тоа една од главните точки за разговор на Blizzard на настанот ќе биде деветтото проширување за World of Warcraft.

Во овој момент, навистина немаме идеја што би можело да биде тоа проширување. Имаше гласини дека можеби е пиратска тема, но тие гласини брзо беа уништени од претседателот на Blizzard. Потенцијално, би можеле да го видиме Thrall назад како главен лик со Metzen повторно на чело. Не само што Metzen го создаде ликот, туку и го даде својот глас. Друг лик што тој го изгради, Vol’Jin, беше на работ на реинкарнација за време на Shadowlands, правејќи го некој друг кој би можел да се врати на голем начин со Metzen да го води обвинението. Без разлика, BlizzCon сигурно ќе биде возбудливо време за обожавателите на World of Warcraft.