Palworld – Клонот на Pokémon пристигнува на PC во Јануари 2024

Palworld веднаш се најде пред очите на многу гејмери кога развивачот Pocketpair го објави својот прв трејлер. Играта со отворен свет зема визуелна инспирација од Pokémon, но додава барем една голема промена… оружја! На Summer Game Fest, добивме уште еден поглед на играта во акција, вклучително и снимка од голем „Pal“ со изглед на диносаурус кој го користи својот ракетен фрлач поставен на рамо за да се бори со противникот. Трејлерот заврши со големо откривање дека Palmon доаѓа со Early-Acess на PC некаде во текот на јануари 2024 година. Ова е кратко одложување од првичниот план, но сепак ќе биде тука пред да знаеме.

На површината, Palworld може многу да личи на Pokémon, но всушност тука се случува нешто што е различно, не само огненото оружје. За почеток, постојат елементи за преживување на Palworld. На страницата на Steam се споменува „food shortages, harsh weather, and illegal poachers“. За среќа, играта исто така ви овозможува да изградите домашна база и фарма заедно со вашите пријатели за да помогнете да ги преживеете тешките услови. Всушност, ако навистина сакате, играта има опција да изгради фабрика каде што вашите пријатели ќе можат да работат за да ги градат оние пиштоли што се појавуваат толку често во приколките.

Сè на сè, Palworld се обликува да биде многу чудна, но многу робусна игра која зема уметност што изгледа како да е искината директно од Покемон, но прави нешто многу различно со неа. Сепак, покрај сите необичности, ќе поддржува онлајн мултиплеер. Тоа е нешто што обожавателите на Покемон го посакуваа веќе подолго време и причината зошто игрите како TemTem првично се продаваа добро. Palworld можеби нема да има слично ниво на успех, но тука има некои интригантни парчиња кои би можеле да внесат нов живот во жанрот што фаќа чудовишта. Ќе можете сами да се уверите кога Palworld ќе постигне ран пристап во јануари 2024 година. Страницата на Steam моментално не наведува временска рамка за целосното објавување, но тоа веројатно ќе се случи кога ќе се приближиме до почетокот на почетокот на пристапот. Очекуваме играта да помине најмалку шест месеци во раниот период на пристап, иако лесно може да се протега многу подолго.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!