God of War: Ragnarok треба да излезе во ноември

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Среде изобилството гласини во врска со датумот на издавање на God of War: Ragnarok и дали ќе излезе оваа година или ќе се одложи за 2023 година, новиот извештај вели дека има за цел објавување во ноември.

Оваа вест доаѓа од Bloomberg кој известува дека три лица запознаени со развојот на Ragnarok велат дека PlayStation планира да го објави во ноември. Понатаму, публикацијата известува дека двајца од тие тројца луѓе очекуваат PlayStation да објави точен датум на објавување подоцна овој месец.

Ragnarok првично требаше да излезе во 2021 година, според неговото откритие во 2020 година, но Sony го одложи до 2022 година во јуни минатата година. Гласовниот актер од Кратос, Christopher Judge, кој исто така изведува доловување на движење за ликот, подоцна истата година откри дека операцијата што морал да ја направи можеби била одговорна за доцнењето. Оттогаш, обожавателите шпекулираа дали Ragnarok сè уште треба да излезе оваа година, главно затоа што веќе сме на половина пат до 2022 година. Sony остана релативно незаинтересиран за играта, исто така, освен за неодамнешниот блог пост кој детализираше некои од карактеристиките за пристапност на играта . Некои очекуваа Ragnarok да се појави за време на PlayStation State of Play минатата недела, иако Sony рече дека изложбата главно била фокусирана на наслови од трети страни.

Кога Рагнарок не успеа да се појави на тоа, шпекулациите се префрлија на изложбата на Летниот гејм фест на Geoff Keighley, но тој не се појави ниту вчера. Меѓу сето ова, некои инсајдери (со различен степен на точност) изјавија дека Рагнарок треба да се појави во септември, додека други рекоа дека Sony ќе го одложи до 2023 година.

Сега, Bloomberg ја фрли својата капа во прстенот на Рагнарок, наведувајќи дека Sony неколкупати внатрешно го одложуваше долгоочекуваното продолжение на God of War од 2018 година. Изданието дури известува дека требаше да излезе во септември, но внатрешно е одложено до ноември, што е кога треба да излезе во времето на пишувањето.

Изданието во ноември би било одлично, но ако овој извештај е точен, звучи дека Sony лесно може да го одложи повторно ако смета дека е неопходно. Во основа, помеѓу тоа колку е тежок развојот на играта воопшто и тековната пандемија COVID-19 што ги погоди студијата ширум светот, секогаш е можно Рагнарок да се лизне до 2023 година. Само времето ќе покаже засега. Според Bloomberg, наскоро ќе слушнеме за играта, некаде при крајот на овој месец.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.