The Last of Us Part I Remake – Најавена за PS5 и PC

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Издавачот Sony Interactive Entertainment и развивачот Naughty Dog го најавија The Last of Us Part I, нов римејк. Преработката на The Last of Us доаѓа на PC и PlayStation 5 како The Last of Us Part I, вест потврдена на денешното соопштение на Summer Game Fest.

Новиот римејк беше само задеван преку гласини, а денешното откритие потврдува дека играта е „одново изградена за PlayStation 5“.

Еве краток преглед на римејкот даден од страна на Naughty Dog

The Last of Us Part I

The Last of Us released almost a decade ago on the PlayStation 3 console, and it’s left an indelible mark on our studio. Joel and Ellie’s story continues to be powerfully evocative with players worldwide, and we’re humbled these characters continue to leave an impression.With leaps in technology and hardware that allow us to push the limits of the visual fidelity and interactivity, we’re thrilled to announce this complete remake of The Last of Us, releasing September 2, 2022 for the PlayStation 5 console and in development for PC.

We’ve implemented modernized gameplay, improved controls, and expanded accessibility options in this single-player experience to allow even more individuals to enjoy the game. Effects, exploration, and combat have all been enhanced. Leveraging the PS5’s powerful hardware, we also implemented 3D Audio*, haptics, and adaptive triggers. Both returning fans and new players alike will have the opportunity to experience both The Last of Us Part I and its prequel story Left Behind in a whole new way. For this rebuild, Neil has passed the directorial baton to Game Director Matthew Gallant and Creative Director Shaun Escayg to bring this project to life. Matthew joined our studio a decade ago to work on The Last of Us and Uncharted 4: A Thief’s End. He rose to Lead Systems Designer on The Last of Us Part II and co-headed the charge for over 60 accessibility features. Shaun started as Lead Cinematic Animator on The Last of Us and Uncharted 4: A Thief’s End. Shaun would later go on to become the Creative Director of Uncharted: The Lost Legacy. With their deep creative and technical expertise with the series, they’re the perfect fit to helm this project, and you’ll be hearing even more about The Last of Us Part I from them soon.

Along with the trailer, we’re also pleased to announce that you may pre-order The Last of Us Part I for PS5 today at 4PM PT**. We partnered with PlayStation to develop multiple editions of the game:

The Last of Us Part I Standard Edition ($69.99 USD MSRP/ $89.99 CAD MSRP/ €79.99 EUR MSRP/ ¥7,900 JPY MSRP).

The Last of Us Part I The Digital Deluxe ($79.99 USD MSRP/ $99.99 CAD MSRP/ €89.99 EUR MSRP/ ¥8,900 JPY MSRP) Оваа верзија ги дава следниве работи:

  • Increased Crafting Speed Skill
  • Increased Healing Speed Skill
  • 9mm Reload Speed Increase Upgrade
  • Rifle Clip Capacity Increase Upgrade
  • Explosive Arrows Gameplay Modifier
  • Dither Punk Filter
  • Speedrun Mode
  • Six Weapon Skins: Black Gold 9mm Pistol, Silver Filigree 9mm Pistol, Rubber Tactical Shotgun, Sculpted Oak Shotgun, Arctic White Bow, Carbon Black Bow

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.