Bend Studios наводно работат на духовен продолжеток од Syphon Filter

Band Studio можеби не доби можност да го развие Days Gone 2, но затоа неговиот нов проект, доколку новото протекување е точно, може да израдува многу фанови на одамна заборавената серија Siphon Filter. Според новото протекување, кое доаѓа од познатиот инсајдер и протекувач со прекар Oops Leaks, Band Studio наводно работи на духовниот наследник на Siphon Filter, моментално познат по кодното име Project Propaganda.

Наводно, станува збор за акциона игра со отворен свет, стелт, сместена на самиот крај на Студената војна. Овој откривач го опишува проектот како игра со отворен свет, која е мешавина од игри Hitman и Metal Gear Solid V: The Phantom Pain со многу „компактни“ локации и бројни онлајн и ко-оп елементи кои исто така се планирани. Иако признава дека е скептичен во врска со информациите, Oops Leaks тврди дека слушнал од неколку различни извори дека играта е во фаза на целосна продукција и покрај забележливата фрустрација на програмерите поради одлуката на Sony да го одбие теренот Days Gone 2.

Иако се поконкретни информации застануваат тука, конкурсот за бројни позиции што го објави Бенд студио вели дека авторите на Days Gone дефинитивно готват нешто големо. Веќе некое време е познато дека ова студио работи на комплетно нова отворена светска IP IP со мултиплеер елементи, така што постои реална шанса ова протекување да е точно – особено затоа што Sony, според Џеф Рос, директор на Days Gone, предложил ова студио уште порано работеше на рестартирање на Syhon Filter. Рос неодамна го посетил Дејвид Џафе и ја потврдил оваа информација, нагласувајќи дека вакво нешто тогаш не биле заинтересирани ниту него, ниту Bend Studio, чисто затоа што не знаеле како да му пристапат на ова рестартирање. Од друга страна, можно е по заминувањето на Рос нешто да се сменило и Band Studio навистина да работи на споменатата игра. Во секој случај, како што тврди Oops Leaks, ќе помине некое време, можеби дури и неколку години, пред да дознаеме нешто поконкретно за овој проект.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…