PC

Valheim во рок од една година е купена од 10 милиони Викинзи

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Survival играта каде што играте како викинзи во рок од една година успеала да продаде 10 милиони копии ширум светот!

Најавата доаша од официјалниот Twitter профил на Valheim. Играта на Iron Gate Studio направила огромен рекорд што во февруари 2021 влегла во Early Access а сега има продадено 10 милиони копии.

Според соопштението за медиумуте во кое се истакнува ова достигнување, гласи дека Valheim има постигнато голем број импресивни пресвртници од лансирањето, вклучувајќи „премногу позитивни“ рецензии на Steam со повеќе од 293.000 критики – од кои 95% се позитивни.

“We never imagined Valheim would become so big, not even in our wildest dreams.” Svensson also went on to reveal that the team at the studio has “doubled since launch” and that “knowing Valheim is enjoyed by millions of players around the world honours and humbles us at the same time.”

Richard Svensson – CEO на Iron Gate Studios

“Seeing Valheim’s journey through its first year of Early Access and being by Iron Gate’s side has been an immense privilege. The team is pouring all their development knowledge and love for the craft into the game, and it’s humbling to see the fruit of their work bring joy to millions around the world.”

Albert Säfström – The vice president of Coffee Stain publishing,

Но сепак ова достигнување не е единствената добра и позитивна работа за играта. Во текот на оваа година треба да добиеме целосно нов Биом за истражување, нови непријатели за тепање, нови оружја за креирање и многу други работи. Прочитајте повеќе ТУКА.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.