Наскоро ќе добиеме The Last of Us Remake

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Девелопер кој што работи во Naughty Dog се чини дека само што потврди дека студиото работи на римејк на The Last of Us. Минатата година првпат се појавија извештаи кои тврдат дека римејк на оригиналната игра на франшизата се подготвува за PlayStation 5. Оттогаш, ни Naughty Dog ни PlayStation немаат ништо кажано за ова, што доведе многу фанови да се прашувам дали навистина доаѓа римејк на оваа легендарна игра. За среќа, се чини дека ова ново протекување сега потврди дека новата верзија на The Last of Us е на пат.

Како што може да видиме на Linkedin профилот на Corey Hong кој работи како QA Tester во Naughty Dog, се вели дека студиото е во процес на развој на некаков римејк во моментов. Hong, кој започнал да работи во Naughty Dog во 2019 година, вели дека се работи на „ненајавен римејк проект“ кој е во развој. Профилот не продолжи да потврди дека овој римејк е поврзан со The Last of Us, но со оглед на претходните извештаи што ги слушнавме, се чини очигледно дека тоа е она со што се поврзува проектот.

Има некои фанови на студиото кои што сметаат дека ова може да биде Jak and Daxter римејк, но сепак што би одбрале вие… The Last of Us или Jak and Daxter римејк? Другите франшизи не се од причина со Uncharted си беа средени, Crash Bandicoot исто така, остануваат само овие две. Односно повеќе останува само The Last of Us. Иако The Last of Us доби Remaster, сепак сите сега сакаат повеќе да се фокусираат нивните врвни игри да дојдат на PlayStation 5. Супер пример за ова е The Witcher 3 што премногу пати е одложувана за New-Gen конзоли.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.