PC

The Jailer е победен на Mythic Difficulty после 277 мачни обиди

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Трката да се биде првиот еснаф од World of Warcraft што ќе ја заврши последната рација на проширувањето на играта Shadowlands на најголема тешкотија конечно заврши, и беше мачна.

Повеќето трки WoW Mythic World First траат околу една недела со речиси постојани обиди од врвните светски еснафи WoW. Тоа беше случај со двете претходни рации во Shadowlands. Трката за соборување на Затворецот и комплетниот Гроб на првите на митска тешкотија траеше исцрпувачки 18 дена, при што победата на крајот му припадна на европскиот еснаф Ехо со рација состав од два тенкови, пет исцелители и 13 ДПС. Ехо, исто така, го освои првото место во светот во претходната рација, Светилиштето на доминација.

Важно е да се запамети дека ова не е прошетка во парк. Врвните еснафи кои се натпреваруваат за прва светска титула се туркаат до крај, играјќи речиси постојано за да ја преземат титулата. Играчите во овие еснафи играат 16 часа на ден од 8 март. Фактот дека трката траеше повеќе од две и пол недели значи дека сите вклучени играчи веројатно се исцрпени. Актуелниот вицешампион за Sepulcher of the First Ones, Ликвид, направи пауза во текот на викендот по победата на Ехо, наведувајќи го менталниот замор. Тие ќе се обидат да го поразат Затворецот оваа недела. Една дополнителна брчка со која митските напаѓачи мораа да се соочат овој пат беше фактот дека механиката на последните три шефови на рацијата беше во голема мера мистерија. Играчите обично можат да ги тестираат претстојните рации и механика на јавното тестирање на играта, но Blizzard намерно ги исклучи средбите со шефовите на Lords of Dread, Rygelon и Jailer од PTR пред лансирањето. Тоа значеше дека еснафите мораа да се потпрат на податоци и нецелосни информации за да ги формулираат своите планови.

Дури и газдите вклучени во PTR, како Халондрус, им дадоа на напаѓачите да трчаат за своите пари, при што Ликвид направи 357 обиди пред шефот конечно да биде поразен. Самиот Затворец имаше тајна фаза која беше откриена само откако шефот беше намален на 10% КС, што им даваше на еснафите уште еден предизвик да се надминат додека трката почна да завршува. Потребни беа Echo 277 обиди на Jailer за конечно да ја освои првата светска титула.

Додека трката беше подолга од вообичаеното, имаше подолги трки за Прва светска светска. Назад во 2017 година, на еден еснаф му беа потребни 19 дена да го победи Килјаеден на митска тешкотија. Sepulcher of the First е последната рација на Shadowlands, и додека играта ќе добие сезона 4 што ќе ги пренаменува претходните рации, најверојатно ќе помине некое време пред нова трка за Првата светска војна. Blizzard треба да го открие следното проширување на WoW на 19 април.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.