PC

Gabe Newell со изјава зошто одложувањата на игри е добро: ‘Доцнењето поминува, Грешките остануваат засекогаш.’

Во неодамнешниот документарец поставен за да прослави 25 годишни од Half-Life, Гејб Њуел – претседателот на Valve – ја зазеде централната сцена за да зборува за своето наследство. Тој го насочи својот ум назад кон крајот на деведесеттите и долго зборуваше за развојот на Half-Life, нагласувајќи дека играта беше значително одложена и покрај тоа што

Прочитај повеќе
Новости

Ravenholm – Откажаниот Half-Life спиноф проект доби документарец

Историјата на Half-Life е исполнета со доста откажани проекти кои никогаш нема да видат бел ден, но благодарение на Noclip, фановите сега можат да видат речиси цел час игра за откажаниот спиноф на Half-Life 2 на Arkane Studio, Ravenholm. Се прикажува фасцинантен поглед на проект кој се чинеше прилично блиску до завршување, но кој од

Прочитај повеќе
PC

Импресивен мод за Half-Life: Alyx добива целосно нова бесплатна кампања

Новата Half-Life игра од Valve доаѓа само еднаш на сина месечина, но за среќа има проекти од обожавателите како Half-Life Alyx: Levitation за да се направи малку поподносливо чекањето за официјалната нова серија во серијата. Претстојниот мод е целосно нова кампања направена од фановите за Half-Life: Alyx од дизајнерот и уметник на ниво Шон Снелинг

Прочитај повеќе