World of Warcraft: Dragonflight пристигнува оваа година

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Следната експанзија на World of Warcraft, Dragonflight, сега е достапна за преднарачки. Изненадување што повеќето играчи не го предвидеа доаѓањето, исто така е планирано да пристигне пред крајот на 2022 година.

Четири различни изданија на Dragonflight се достапни за преднарачка: Standard издание од 50 долари, Heroic издание од 70 долари, Epic издание од 90 долари, но и физичко колекционерско издание од 130 долари (кое ги вклучува сите дигитални додатоци на епското издание). Стандардното издание доаѓа со милениче во играта и со самата експанизија нормално, со поскапи изданија кои вклучуваат додатоци како што се level boost, game time, exclusive mount, and various cosmetics и разни козметички производи. Преднарачките наведуваат дека експанијзта ќе биде објавена „на или пред 31 декември 2022 година“.

Веста е многу изненадувачка за обожавателите, од кои многумина очекуваа играта да пристигне некаде на почетокот на 2023 година, со оглед на времето на објавување за минатите експанзии, планираниот роман за приквел и фактот дека алфата за Dragonflight сè уште не е достапна – public test realm. Кога Blizzard ја откри новата експанзија уште во април, се погрижи да не прикачи датум, па дури ни прозорец за издавање на Dragonflight, при што директорот на играта WoW, Ion Hazzikostas, изјави дека Blizzard презема пристап „кога е подготвен“ за објавување на експанзијата.

Кога ќе пристигне Dragonflight, ќе донесе големи промени во WoW, вклучително и ремонт на класните таленти и професии на играта заедно со нов континент за истражување. Исто така, ќе вклучи нова раса што може да се игра, Dracthyr, која – за прв пат во историјата на MMO – може да биде само една класа, новиот Invoker фокусиран на магија.

Dragonflight ќе има многу да докаже по разочарувачката експанзија на Shadowlands на играта, иако Blizzard се чини дека веќе учи некои важни лекции. Blizzard неодамна воведе Cross-Fractions во WoW за содржини како Dungeons и Raids за прв пат, и работеа на инкорпорирање на повеќе повратни информации од играчите воопшто преку создавањето на WoW заедницата на советот фокусиран на играчите.

Dragonflight е првата WoW експанзија што ќе биде објавена откако разни тужби и истраги ја опишаа наводната култура на работното место „frat boy“ во Activision Blizzard, што го поттикна тимот за развој на WoW да направи промени на постарите WoW содржини во играта што може да се сметаат за проблематични. . Activision Blizzard моментално е во процес на купување од страна на Microsoft во договор вреден 69 милијарди долари.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

2 Comments

  • Warriormk 27 јуни 2022

    Dane znae nekoj kade moze da se kupi hard copy od Dragonflight vo Skopje

  • GGGorast 27 јуни 2022

    Најголеми се шансите во Југотон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.