Можете да играте DOOM на LEGO коцка

But Can It Run Crysis? Nope… But it can run Doom

Еден огромен ѕвер по име James Brown (не легендарниот James Brown) пред некое време започна со мали LEGO коцки пред некое време почна да прави некој вид на мали компјутери, сега официјално направи да може да се игра оригиналната Doom игра на нив. Неверојатен подвиг, особено ако се земе предвид страшната густина на пиксели на екранот од 0,42 инчи – не замислувам дека стигнаа многу далеку во играта, но сепак е многу кул мал проект.

Низата на Twitter поминува низ процесот, дел по дел, па дури и ги прикажува капацитивните контроли на допир што се користат со анимацијата „trench run“. Сепак, сега има вистинска снимка од она што игра Doom.

Реално… колку навистина можеме да одиме помалку и помалку со Doom? Веќе го видовме како работи на BIOS-от на матичната плоча и како работи на 100 скапани компири. Ја видовме играта контролирана од ротационен телефон… Сега ја гледаме на мало LEGO коцкиче..

Овие мали Lego конзоли исто така беа предмет на изобилство на проекти за микроелектроника, вклучително и малку поголем вселенски компјутер од Lego од старата школа, кој навистина работи (се отвора во ново јазиче). Тој не го водеше Doom тажно, но беше само прашање на време кога двете идеи ќе се сретнат во овој прекрасен брак на нашите најомилени детски радости.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.