Следната PGA Tour Golf игра е презакажана од EA

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Откако остана во мирување од 2015 година, Electronic Arts на почетокот на минатата година објави дека работи на нов влез во својата долгогодишна серија видеоигри за голф PGA Tour. Иако најавата дојде без датум на објавување прикачен на неа, EA откри подоцна во 2021 година дека проектот се одложува за неодреден прозорец. Од денес, EA сега откри каков ќе биде овој нов прозорец за лансирање, и за жал, тој е многу подалеку отколку што сигурно се надеваа голем број долгогодишни фанови.

Објавено на социјалните мрежи денес, EA потврди дека EA Sports PGA Tour ќе започне следната година во пролетта 2023 година. Освен овие информации, EA не кажа ништо друго за играта освен што повтори дека тоа ќе биде „следната генерација на шампионски голф“. Само врз основа на оваа формулација, се чини веројатно дека EA Sports PGA Tour ќе биде ексклузивна за PlayStation 5, Xbox Series X и PC, но деталите за платформите на играта сè уште не се потврдени.

Како што споменавме, EA Sports PGA Tour ќе биде првиот влез во серијата откако Rory McIlroy PGA Tour беше објавен во 2015 година. Од 1999 до 2013 година, серијата особено го носеше името на суперѕвездата на голфот Тајгер Вудс со себе. Сепак, Тајгер Вудс ПГА турнеја 14 заврши како последен влез во серијата што го носи неговиот имењак, што потоа доведе до вклучување на Мекилрој. една целина, најверојатно поради нејзиниот квалитет кој се намалува со текот на времето.

Враќањето на EA Sports PGA Tour доаѓа во време кога EA повторно се проширува во спортскиот жанр на голем начин. Не само што издавачот наскоро ќе има нова видеоигра за голф на пазарот во 2023 година, туку ја враќа и својата заспана колеџ фудбалска серија. Ниту EA Sports College Football сè уште нема датум на објавување, иако се чини дека најверојатно ќе пристигне во одреден момент во 2023 година заедно со PGA Tour.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!