Qualcomm нуди $100 милиони на Metaverse девелопери

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Според неодамнешното соопштение за печатот, американската компанија за процесори Qualcomm нуди 100 милиони долари на развивачите на метаверс. Наречена Snapdragon Metaverse Fund, оваа сума пари е одвоена за програмери и компании заинтересирани за изградба на „основните технологии и екосистем за содржина за да се овозможи метаверс“.

Веста дека Qualcomm нуди 100 милиони долари на метаверзни уреди ги прави најновите во низата гигантски корпорации заинтересирани да издлабат простор во небулозниот и главно теоретски концепт на веб3. Фондот е обид за привлекување на програмери за проширена реалност (XR), која вклучува зголемена реалност, виртуелна реалност и мешана реалност. Иако е убаво да се видат големите компании кои нудат финансирање за стартапи со уникатни идеи, се чини дека овие пари нема да одат за инфраструктурните тесни грла кои се идентификувани како најголеми пречки за широко распространето усвојување на метаверзумот. Најверојатниот резултат на овој фонд е уште една колекција на интересни докази за концептот околу постоечките бизнис модели со метаверс пресврт и здрава доза на cringe.

Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) денес го објави лансирањето на Snapdragon Metaverse Fund, основан да инвестира до 100 милиони долари во програмери и компании кои градат уникатни, извонредни XR искуства, како и поврзана основна проширена реалност (AR) и поврзана вештачка интелигенција ( АИ) технологии. Фондот планира да распореди капитал преку комбинација на ризични инвестиции во водечки XR компании од страна на Qualcomm Ventures и програма за грант од Qualcomm Technologies, Inc. за финансирање на екосистемот на развивачите во XR искуства како што се игри, здравје и благосостојба, медиуми, забава, образование, и претпријатие.

„Ние ја испорачуваме револуционерната технологија и искуства на платформата што ќе им овозможат и на потрошувачот и на претпријатието да градат и да се вклучат во метаверзумот и да овозможат поврзување на физичкиот и дигиталниот свет. Qualcomm е билет за метаверс“, рече Кристијано Амон, претседател и извршен директор на Qualcomm Incorporated. „Преку Snapdragon Metaverse Fund, со нетрпение очекуваме да ги зајакне програмерите и компаниите од сите големини додека ги поместуваат границите на она што е можно додека влегуваме во оваа нова генерација на просторни пресметки“.

Qualcomm Technologies беше клучен придонесувач во секоја голема компјутерска еволуција и е лидер во основните технологии како што се 5G, AI и XR – од кои сите се клучни за метаверзумот. Како што навлегуваме во новата ера на просторно пресметување, фондот Snapdragon Metaverse ќе помогне да се оспособат и поттикнат иновации низ целиот екосистем преку вложување инвестиции и грантови за програмери за екосистемски проекти за содржини. Дополнително, примателите може да имаат можност да добијат ран пристап до врвната технологија на XR платформа, хардверски комплети, глобална мрежа на инвеститори и можности за ко-маркетинг и промоција.
Компаниите и програмерите кои се заинтересирани да дознаат повеќе можат да ја посетат qualcomm.com/metaverse-fund. Апликациите за Snapdragon Metaverse Fund официјално ќе се отворат во јуни.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.