Pax Dei е MMO кое личи на Артурски Сон без NPCs

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Благодарение на Robert Purchese од Eurogamer добиваме доста интересни работи за едно ново име кое го носи името “Pax Dei” која што целосната игра е некој вин на Артурски Сон.

It looks like an Arthurian fairytale. I saw characters in flowing dresses in a sun-dappled wood working together to build picturesque hamlets or settlements. They placed down floors and walls in a blueprint-style way, as in other building games, before equipping plate armour and weaponry and venturing to darker, more barren and dangerous areas of the world. The smoky spirit-like enemies they encountered there were genuinely scary.

Robert Purchese
,
Senior Staff Writer
во Eurogamer

Една од најпривлечните работи за Pax Dei е нејзиниот изглед. Ова е Unreal Engine 5, а Pax Dei е убав ѕвер, и нормално дел од тоа можете да видите на скриншотите иако мислам дека тие се извлечени од трејлерот за најава. Но, во играта изгледа слично, а населбите што ги создавате се прекрасни. Втората забележлива работа за теренот е слободата на играчите со песок. Во Pax Dei, нема никакви NPCs, освен чудовишта, што значи дека можете да заборавите на вообичаените градови што ги наоѓате во другите MMO. Нема такви. Секое порамнување е направено од играчи, што исто така значи дека сите продавачи или даватели на потрага што ќе ги најдете во другите MMO не се тука. Повторно, сето тоа доаѓа од вас.

Движечката сила на сето тоа ќе биде економијата предводена од играчите и крафтинг системот. Идејата е дека, со текот на времето, играчите ќе се специјализираат во области и ќе работат заедно за да создаваат работи. Ако ви требаат конкретни материјали, ќе отидете кај некој кој е специјализиран за нивно добивање и ќе побарате од него да ви помогне. Со други зборови, ќе им дадете потрага.

Борбата со чудовишта е исто така голем дел од играта, а ќе има Dungeons & Raids и видови на работи што ги очекувате. Не видов многу од ова надвор од битката со некои етерични, зачадени суштества, а потоа поглед на огромен непријател што ме исплаши – ме потсети на нешто од Stranger Things – но беше доволно за да се разбере суштината.

Звучи дека ќе ги научиш способностите за оружје врз основа на тоа колку го користиш предметот, малку како Guild Wars 2, и ми рекоа дека постои магичен систем, но не видов многу од него освен еден вид молитва. Сепак, нема класи на карактери. Тоа е пристап во слободна форма каде што вашата специјалност доаѓа преку употреба.

Ќе има PvP, иако не во областите на Heartland каде играчите првично и обично ќе градат – тие секогаш ќе бидат безбедни. Но, ќе има и други области каде што законите ќе бидат укинати и PvP може да се случи, и мислам дека ќе можете да изградите и таму.

Севкупно, тоа е смел и атрактивен терен – и оној што се навраќа на старите идеи за постојаните светови, иако со додадени нови видови градежни системи. Големата надеж е Pax Dei да го поттикне видот на нова игра во заедницата што ги направи игрите како Eve Online толку успешни во минатото. Има уште една причина за таа споредба: креативниот директор на оваа игра, Рејнир Хардарсон, беше еден од оригиналните умови зад Eve Online. Нему му се придружи на развивачот Mainframe Industries од тим искусни програмери од целиот свет. Има студија во Хелсинки, Рејкјавик и Париз, како и персонал од компании како CCP, Remedy, Blizzard и многу други. Сега таму работат околу 70 луѓе, а Pax Dei е во развој веќе три години.

Нема информации за датумот на објавување или конечните платформи, иако PC сигурно ќе биде еден од нив. Голем фокус на студиото е да се направи игра „cloud-native“, како на пример, игра која може да се емитува на различни платформи, особено на мобилни. Ми кажаа дека Genshin Impact бил голема инспирација овде. – СИТЕ ИНФОРМАЦИИ БЕА ОД Robert Purchese Senior Staff Writer во Eurogamer

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.