The Wolf Among Us 2 е Одложена до 2024 година

The Wolf Among Us 2 е одложена и се чини дека нема да ја играме уште долго време. Еден од најомилените наслови на Telltale Games е „Wolf Among Us“, која е заснована на графички роман кој замислува како би биле куп класични ликови од басни кога би постоеле заедно во жесток, полуприземјен свет. Играте како Bigby Wolf (Тhe Big Bad Wolf) кој работи како шериф во соодветно именуваниот Fabletown и има задача да истражи и реши серија убиства што ве запознаваат со голем број други иконски ликови во овој свет. Тоа е навистина забавно гледање на жанрот Noire и иако не беше најголемиот комерцијален хит, особено кога ќе се спореди со другите игри на Telltale, беше добро прифатен и фановите бараа повеќе. По долгогодишно чекање, конечно беше потврдено дека е на пат во 2019 година.

Иако го добивме повременото ажурирање, беше релативно тивко во однос на тоа што се случува со The Wolf Among Us 2. Претходно беше планирано да излезе во 2023 година, но тоа повеќе нема да биде така. И покрај цели 9 месеци до крајот на годината, Telltale не се обврзува да го изнесе продолжението навреме за оваа година. Наместо тоа, играта е на списокот на Telltale за 2024 година и доцнењето е да се осигури дека тимот ќе може да избегне криза додека сè уште ќе го инвестира времето потребно за да ја направи играта она што треба да биде. Telltale исто така ги менува енџините од Unreal Engine 4 на 5. Извршниот директор на Telltale Games – Jamie Ottilie, зборуваше за IGN за целиот процес и истакна дека го разбира притисокот зад оваа игра, но сакаше да обезбеди тимот да го балансира нивното здравје во исто време.

“If we put this game out and it’s not ready, we’re going to get torn to shreds. The expectations are pretty high, and we want time to meet those and we want to be proud of it and know that, ‘Hey, this is the best game we could have made.’ Let the world say what they will [once] it’s done, but at least we know that in these times, in these conditions, this is the best game that we could make.”

Telltale Games CEO Jamie Ottilie за IGN

Засега, останува да се види што ќе дојде од The Wolf Among Us 2. Играта се прави како епизодна серија уште еднаш, но Telltale потврди дека ја развива целата игра одеднаш. Тоа значи дека кога ќе излезе првата епизода, остатокот од нив веќе ќе биде во конзерва и ќе биде подготвен за лансирање како што сака Telltale.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!