Metal Gear Solid Master Collection Vol.1 и Snake Eater Remake најавени за PS5

PlayStation Showcase на Sony беше полн со нови најави денес, но еден од најбитните делови беше откривањето на Metal Gear Solid: Snake Eater, римејк на оригиналниот Metal Gear Solid 3. Тоа е исклучително возбудлива вест за љубителите на одличната игра за PS2 на Konami , но вестите за MGS не завршуваат тука. Дознавме и дека Konami работи на нова Metal Gear Solid Master колекција која ги става првите три игри од MGS серијата на PlayStation 5 во едно пакување. Немаше многу детали за тоа дали овие игри ќе имаат ажурирања, но го знаеме датумот на објавување.

Metal Gear Solid Master Collection Volume 1 ќе излезе оваа есен. Не добивме цврст датум надвор од можен период, но тоа веројатно значи некаде помеѓу септември и ноември. Оваа колекција ги вклучува Metal Gear Solid, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty и Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Најверојатно, ова ќе бидат директни портови, имајќи предвид дека тимот исто така сам го издава целосниот римејк на Metal Gear Solid 3: Snake Eater. Игрите беа пренесени на неколку платформи претходно, така што веројатно можеме да очекуваме некои ажурирања, но ништо премногу драстично.

Она што е најинтересно за оваа колекција е „Volume 1“ што стои на крајот од насловот. Иако Konami не кажа многу, тоа би можело да значи дека сме на ред за наскоро да добиеме дополнителни изданија од франшизата на MGS. Најочигледниот би бил Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, но може да вклучи и некои од мобилните игри. Без разлика дали тоа значи Acid, Acid 2 или Peace Walker. Конечната опција би била Rising: Revengeance, што е веројатно најголемото отстапување од стандардната игра на MGS.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!