PlayStation

Hideo Kojima работи на нова игра слична на Metal Gear Solid

Хидео Коџима се појави од никаде како нинџа на изминатиот „State of Play“ по објавувањето на целосно нов трејлер за приказната за Death Stranding 2 која искрено нè остави со повеќе прашања отколку одговори… Класично нешто за Коџима… Тоа беше бизарен пробив на игра која ветува дека ќе ни го изврти умот. Неговото појавување беше

Прочитај повеќе
Колумна

Hideo Kojima не е нагласен како креатор на игрите во Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Голем број на луѓе кои што ја купија новата колекција на Metal Gear Solid игрите ја разгледаа листата на кои луѓе работеле на игрите. Таа листа е секогаш наведена на почетокот и секогаш на крајот на самата игра, и за колекцијата MGS игри на Konami, Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 не вклучува никакво

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа информации за Metal Gear Solid 4 Remaster

Изгледа дека треба да очекуваме наскоро да видем и римастер верзија на познатата Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Серијалот на Metal Gear Solid е една од најпознатите франшизи за игри, најмногу благодарение на генијот Хидео Коџима. Омилениот режисер на игри постојано иновирал во жанрот на стелт-акција со овие игри и раскажувал навистина

Прочитај повеќе
Новости

Hideo Kojima не е никако поврзан со Римејкот на Metal Gear Solid 3

Откако беше најавен римејкот на Metal Gear Solid 3: Snake Eater, на социјалните мрежи цело време се поставуваше главното прашање… Дали Хидео Коџима е вклучен во овој римејк?! Коџима, сега главен на Kojima Productions кој работи на игри како новото продолжение на Death Stranding и многу повеќе, ја креира и дизајнираше оригиналната Metal Gear Solid

Прочитај повеќе
Новости PlayStation

Metal Gear Solid Master Collection Vol.1 и Snake Eater Remake најавени за PS5

PlayStation Showcase на Sony беше полн со нови најави денес, но еден од најбитните делови беше откривањето на Metal Gear Solid: Snake Eater, римејк на оригиналниот Metal Gear Solid 3. Тоа е исклучително возбудлива вест за љубителите на одличната игра за PS2 на Konami , но вестите за MGS не завршуваат тука. Дознавме и дека

Прочитај повеќе
PC

Death Stranding Director’s Cut за PC е достапна од денес

Death Stranding: Director’s Cut е излезен на компјутер денес, обезбедувајќи надградена верзија на првата – и моментално единствената – игра во „жанрот на стринг“ што истакна дека дизајнерот на игри и обожавател на Бетмен Хидео Коџима го предводеше развојот. На компјутер, можете да ги очекувате истите графички подобрувања како и обичното издание на играта, со

Прочитај повеќе