Capcom ќе прават преработки на Resident Evil игрите додека можат

Yasuhiro Anpo официјално потврди дека Capcom ќе продолжи со преработка на Resident Evil игрите, според новиот извештај на IGN. Секако, Anpo остана нејасен за следниот римејк, кој ќе биде објавен „во иднина“. Ова не е изненадувачки потег, по огромниот успех на повеќекратните преработки. Resident Evil 4 има огромно позитивни критики на Steam откако беше лансиран претходно оваа година.

Би било разумно Capcom во основа да продолжи да прави големи пари, а овие римејкови на Resident Evil, исто така, повторно воведуваат нови генерации во франшизата. Постарите игри исто така се задушени од некои застарени механики. Сепак, се чини дека Resident Evil може малку да забави за да прими толку многу преработки. За среќа, инсајдерот на Resident Evil неодамна тврдеше дека римејкови нема да доаѓаат во 2024 година.

Ова треба да биде олеснување за навивачите кои можеби биле фрустрирани од интензивниот фокус на повторното разгледување на старите игри. Идеално, Capcom нема да изгуби премногу интерес за проширување на постоечката вера за долгогодишните играчи. На фановите им останува да шпекулираат за следниот римејк. Многумина веќе се согласија со предлогот на IGN дека Resident Evil – Code: Veronica најверојатно ќе биде следната.

Code: Veronica првично беше објавена на Sega Dreamcast. Модерните гејмери веројатно воопшто не се свесни за таа конзола, па затоа Code: Veronica одамна требаше да има римејк. Има некои инвентивни пресврти за серијата и незаборавни ликови. Сепак, Code: Veronica сигурно ја покажува својата возраст. Може да користи многу повеќе ажурирања од оние како Resident Evil 5, што е уште еден задолжителен римејк кој сигурно ќе биде објавен наскоро. Исто така, позицијата на Code: Veronica во временската линија на Resident Evil би била соодветна за новите играчи да се доживее следно. Тоа е убава можност да се среди наративот за новодојденците.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)