Новости

Capcom ќе прават преработки на Resident Evil игрите додека можат

Yasuhiro Anpo официјално потврди дека Capcom ќе продолжи со преработка на Resident Evil игрите, според новиот извештај на IGN. Секако, Anpo остана нејасен за следниот римејк, кој ќе биде објавен „во иднина“. Ова не е изненадувачки потег, по огромниот успех на повеќекратните преработки. Resident Evil 4 има огромно позитивни критики на Steam откако беше лансиран

Прочитај повеќе
Новости

Dragon’s Dogma 2 пристигнува на 22ри март 2024

Паневропскиот информативен одбор за игри (PEGI) откри дека датумот на објавување на Dragon’s Dogma 2 е 22 март 2024 година. Покрај листата, која се чини дека е објавена предвреме пред официјалното најавување, откриено е дека во играта ќе има многу In-Game купувања кои што се уште не се знае за што точно би биле. Dragon’s

Прочитај повеќе
Игрици

Првиот гејмплеј за фамозната Dragon’s Dogma 2

Продолжението на култниот акционен RPG хит Dragon’s Dogma доби прв официјалн долг гејмплеј кој што беше прикажан на Tokyo Game Show 2023. Погледот на Dragon’s Dogma 2 со креативниот директор на играта Hideaki Itsuno опфаќа некои клучни концепти на играта. Ги опишува четирите почетни класи и покажува борба и истражување, што е очигледно четири пати

Прочитај повеќе
Новости

Протекоа првите информации за Resident Evil 9

Нова гласина за Resident Evil 9 кружи, но дали е вистина? Гласината доаѓа од Twitter, од неколку твита кои привлекуваат внимание поради некои објави кои навидум пренесуваат одредени информации пред да бидат официјално откриени. И ова е точно, сепак, многу од овие протечени информации, исто така, може да се подведат на разумни шпекулации. Со други

Прочитај повеќе
Игрици

Нова Monster Hunter игра од креаторите на Pokémon Go

Niantic прави нова игра од реалниот свет со тематиката и IP-то на Monster Hunter. Денес, Capcom и Niantic Studios ја објавија Monster Hunter Now, нова мобилна игра која ја комбинира играта AR на Niantic со уникатниот стил на Monster Hunter на борба со чудовишта. За разлика од Pokemon Go и другите игри на Niantic кои

Прочитај повеќе
Игрици

Во изработка е Dragon’s Dogma 2

Беше долго чекање, но Capcom конечно објави дека работи на продолжение на култниот Fantasy RPG Dragon’s Dogma. Шпекулациите се шират во врска со продолжението на добро ценетата игра од 2012 година, само уште повеќе се влошија со одлуката на Capcom да биде домаќин на десетгодишнината. Токму во овој ретроспективен пренос во живо конечно беше објавена

Прочитај повеќе
Nintendo

Вториот стадум на Capcom Arcade е најавен за PC и конзоли

Capcom Arcade 2nd Stadium е официјално откриен и ќе има уште една колекција од 32 аркадни класици. Откако беше рано протечено од корејскиот одбор за оценување, Capcom ја објави оваа објава и потврди дека насловот SonSon од 1984 година ќе биде бесплатно преземање за ова издание. Преднарачките и купувањата на Capcom Fighting Collection исто така

Прочитај повеќе
Nintendo

Capcom Arcade Stadium наскоро добива продолжение

Колекцијата на Capcom Arcade Stadium наскоро би можела да добие продолжение. Барем така пишува корејската веб-страница за класификација на игри, со новиот наслов „Capcom Arcade 2nd Stadium“ и „Capcom Arcade 2nd Stadium Bundle # 1“. Двата записи имаат опис дека се работи за компјутерска игра која носи голем број на Capcom игри од 80-тите и

Прочитај повеќе