Настанот Summer Game Fest 2024 е најавен за 7ми јуни

Во нова објава на Твитер, Џеф Кили објави дека Summer Game Fest 2024 ќе се одржи на 7-ми јуни со стрим на YouTube од фамозната сала во Лос Анџелес. Настанот ќе започне во 22 часто и би траел неколку часа. Обожавателите ќе можат да го гледаат шоуто на повеќе платформи, вклучувајќи ги и YouTube и Twitch.

Како што објави медиумот IGN, настанот ќе содржи „новости за игри, трејлери, информации и многу повеќе“. Ќе има и „други преноси во живо и настани“, иако домаќините на настанот не ги потврдија овие додатоци.

Summer Game Fest е нова традиција за гејмерите кои претходно го обожаваа настанот Е3. Здружението за софтвер за забава, или ESA, објави минатиот декември дека E3 е официјално е престанат и нема никогаш повеќе да се случи.

Џеф Кили даде одговор на изненадувачкото исклучување на настанот, наведувајќи дека Е3 „на некој начин се самоубил“.

Како и да е, Кигли доби одредена реакција по The Game Awards 2023. Фановите беа поделени откако Кигли официјално не се осврна на масовните отпуштања во индустријата.

Отпуштањата продолжуваат да ја погодуваат индустријата. Минатиот месец, PlayStation ги објави плановите за намалување на глобалната работна сила за 900 вработени. Копрограмерот на Sea of Thieves, Radical Forge, исто така се соочи со отпуштања пред само неколку недели.

Game Awards 2023, исто така, ги подели обожавателите околу неговото претставување. Некои гледачи сметаат дека не е доволно фокусирано на вистинскиот тип на содржина.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

По долгогодишни барања од фановите, PlayStation објави дека конечно ќе ги донесе трофеите на ПЦ. Бидејќи PlayStation продолжи да ја продлабочува својата поддршка за платформата за PC со нови изданија на игри, фановите почнаа да сакаат да видат дополнителни елементи и функции што се гледаат на PS5 и PS4. Сега, веројатно најголемата таква карактеристика, Трофеи, конечно треба да се појави на компјутер со следното издание на PlayStation за хардверот.

Ловците ги острат нивните контролери

По ексклузивниот извештај на TrueTrophies дека Sony тестира трофеи за PlayStation PC уште во 2023 година, воодушевени сме што можеме да кажеме дека трофеите на PlayStation PC конечно се потврдени за лансирање во мај 2024 година. Плус, сето тоа започнува со една од најдобрите игри за PS5 на компјутер што добива поддршка за трофеи при лансирањето!

Објавено преку блогот за PlayStation, трофеите за PlayStation PC ќе бидат пуштени во четврток, 16 мај 2024 година, заедно со издавањето на Ghost of Tsushima Director’s Cut за компјутер. Ова значи дека на PC за првпат ќе има отклучување на Платинум трофеј. Новата трофејна компатибилност на компјутер, исто така, ќе биде лансирана заедно со новото преклопување на PlayStation/PC, кое исто така ќе ви овозможи да ги префрлите списокот на пријатели и поставките на профилот на PSN од PS5 и PS4.

Корисниците на PC ќе треба да се најават на нивните PSN акаунти додека играат игри на компјутер компатибилни со трофеи за да добиваат трофеи. Тоа ќе им овозможи и пристап до нивниот PSN.

Исто така, не е потврдено дали претходно објавените игри за PC PlayStation ќе добиваат поддршка за трофеи или дали сите PlayStation PC игри ќе добиваат поддршка за трофеи понатаму. Безбедно е да се претпостави дека игрите како God of War Ragnarok и Marvel’s Spider-Man 2 ќе добијат поддршка за трофејот за PlayStation PC кога на крајот ќе бидат лансирани на платформата. Сепак, останува нејасно дали игрите како Horizon Forbidden West или Ratchet и Clank Rift Apart ќе го следат примерот.