Извршниот директор на Embracer не сака да збори повеќе за Star Wars: KOTOR Remake бидејќи е многу напаѓан од фановите

Сè што ќе кажам и изјава за оваа игра станува голем наслов и секогаш ме напаѓаат многу луѓе“, изјави извршниот директор на Embracer, Lars Wingefors, уморен од медиумите, како одговор на прашање за римејкот на „Star Wars: Knights of the Old Republic Remake“, поставувајќи прашања за време на презентацијата на заработката во четвртокот. Сите може да кажеме дека ова целосно го разбираме и можеме одма да сфатиме со какви проблеми се соочува Извршниот Директор, но сепак фановите само си бараат некакво ажурирање за играта, а ништо не добиваат.

Последната веродостојна информација што ја добивме за римејкот на KOTOR беше не охрабрувачка. Уште во август 2022 година, извештајот од Bloomberg не пишуваше ништо друго освен проблеми за римејкот, првпат објавена во 2021 година. Откако интерното демо не успеа да импресионира, проектот наводно бил преземен од поранешниот развивач Aspyr Media и предаден на Saber Interactive.

Издавачот Embracer допрва треба соодветно да ја коментира ситуацијата и немаме ажурирање – освен повременото стенкање од Wingefors кога беше побарано за коментар – во годината и промените оттогаш. Во септември, Sony брзо ја смири загриженоста на фановите откако отстранетата приколка се чинеше дека имплицираше дека римејкот на KOTOR е во неволја.

За време на денешната презентација на заработката на Embracer Group Аналитичар го праша Извршниот директор: Како се чувствувате за римејкот на Star Wars: Knights of the Old Republic? Знам дека тоа е вашето омилено прашање? Lars Wingefors, извршниот директор на тоа инзервиран врати: Забележувам дека сè што ќе кажам за ова станува наслов, па тоа е мојот единствен коментар...

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!