Играта Wonder Woman наводно ќе биде преполна со Live Service елементи

Неодамна беше нагласено дек Warner Bros. планираат да ги насочат речиси сите свои франшизи на некој начин кон моделот на Live Service, а најновите информации кои ни доаѓаат деновиве укажуваат дека овој голем издавач е на вистинскиот пат да го реализира планираното.

Новопримените информации поврзани со Suicide Squad: Kill the Justice League јасно укажуваат на тоа дека Warner Bros. (а со тоа и Rocksteady Studios) ги оглуви негативните реакции на фановите на фактот дека споменатата кооперативна акција на отворен свет ќе биде класичен наслов на услуга во живо натоварен со микротрансакции, а судејќи според информациите што се појавија во нов оглас за работа објавено од студиото Monolith Productions, ни се чини дека и претходно најавената игра Wonder Woman би можела да ги следи истите стапки.

Студиото во моментов распишало конкурс за позицијата „Водечки софтверски инженер“, а во истиот е наведено дека ја бара вистинската личност која ќе се приклучи на тимот кој работи на играта Wonder Woman и ќе му помогне да го донесе оваа легендарна DC хероина во најдоброто светло. И додека во огласот се наведени класичните барања поврзани со искуството и описот на работното место, она што особено привлекува внимание е сегментот во кој е наведено дека е пожелно кандидатот за наведената позиција да има одредено искуство со Live Service игри.

Иако ова, барем засега, не претставува официјална потврда дека Wonder Woman ќе биде исклучиво Live Service наслов, претходните изјави на извршниот директор на Warner Bros. Откритието на David Zaslav за аспирациите големите франшизи да се претворат во Live Service се сепак доволна причина за шпекулации за самиот карактер на споменатата игра.

Играта Wonder Woman беше најавена за време на The Game Awards 2021 година, така што поминаа речиси цели две години без да знаеме речиси ништо за неа. Сепак, со оглед на тоа што овогодинешното издание на The Game Awards не очекува на почетокот на декември, можеби ќе нè пречека нов трејлер токму таму.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.