Следната година го добиеме вториот дел на филмот Mortal Kombat

Сега кога штрајкот на актерите заврши, продукцијата продолжи на повеќе филмови, вклучувајќи го и Mortal Kombat 2. Продолжението почна да се снима во јуни, а актерот Karl Urban сподели нова фотографија на Инстаграм од сетот со актерите.

На фотографијата Urban се гледа заедно со неколку негови колеги, со натпис „Се вративме бејбе!“ Минатиот месец беше објавено дека производството на Mortal Kombat 2 можеби нема да започне повторно до следната година, давајќи им приоритет на другите филмови. Сега е јасно дека тоа не е така и дека Warner Bros. ќе го заврши филмот што е можно поскоро. Брзата е донекаде логична бидејќи веќе два месеци ја играме новата игра на Mortal Kombat, така што популарноста на играта дефинитивно треба да се искористи за филм што е можно поскоро.

Вистинскиот датум на прикажување на Mortal Kombat 2 во моментов не е познат, но се очекува филмот да се појави во кино во 2024 година. Реакциите на претходниот филм беа малку чудни но и различни. Додека на повеќето критичари не им се допадна филмот, филмот се покажа добро на HBO Max, каде брзо стана еден од најгледаните филмови на платформата. Исто така фановите на франшизата и гејмерите го прифатија предобро! Голем број од критичарите реално не ни знаеа што е тоа Mortal Kombat.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…