Warner Bros. изјавија дека играта Wonder Woman нема да биде Live-Service

Warner Bros. Games ги негираше тврдењата дека нивниот претстоен наслов Wonder Woman би била Live-Service игра.

Неодамнешниот оглас за работни места за претстојната игра на Warner Bros. и програмерите Monolith Productions на Wonder Woman бараше „Водечки софтверски инженер“, со искуство „софтверски производ или игра во живо“ наведено како „пријатно да се има“.

Затоа, можеби не е изненадувачки, ова наведе некои да шпекулираат дека Warner Bros. можеби сакала да вклучи елементи на Live Service во претстојниот наслов.

“Wonder Woman is a single-player action-adventure game set in a dynamic open world.This third person experience will allow players to become Diana of Themyscira and introduce an original story set in the DC Universe, while also featuring the Nemesis System.

“Wonder Woman is not being designed as a live service.”

Изјавата од Warner Bros.

Wonder Woman на Monolith првпат беше најавена пред речиси две години, сега за време на доделувањето на The Game Awards во 2021 година, каде што беше опишана и акциона игра со отворен свет. Извршниот директор на Warner Bros, Дејвид Заслав неодамна објави дека компанијата се фокусира на трансформирање на своите најголеми франшизи во игри со услуги во живо, што можеби е причината зошто луѓето толку брзо донесоа заклучоци овде. Засега, сепак, Warner изгледа нагласено – еве се надеваме дека наскоро ќе дознаеме повеќе.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!