PC

Најпопуларната игра на Steam Deck е Vampire Survivors

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Уредот Steam Deck на Valve досега има еден тон проверени игри на Steam што може да се играат, а ако се прашувате која од нив е моментално најпопуларна, не мора повеќе да се прашувате. Оваа недела беше споделен уште еден преглед на најиграните игри на Steam Deck, рангирани во однос на часовите потрошени за нивно играње, а ако сакате да бидете меѓу оние кои ја играат најиграната игра на Steam Deck во моментов, се што ви треба е околу 3 долари.

Тоа е затоа што најпопуларната игра на Steam во моментов е Vampire Survivors, игра за која веројатно сте слушнале еднаш или двапати ако сте ги прелистувале различните табели на Steam за следење на она што е добро во даден момент. Vampire Survivors секако не е непознат за овие топ листи и остана популарен главно поради неговата игра, но и исклучително ниската бариера за влез. Играта има „минималистичка игра и необични елементи“, вели програмерот Понкл, и чини само 2,99 долари, без специјални изданија или микротрансакции за да се висат пред купувачите потоа.

Vampire Survivors е уште еден пример за игра со Early Access на Steam која полета навидум од никаде. Првично беше објавен во декември 2021 година и сè уште се ажурира доста често сега кога толку многу луѓе го играат и на Steam Deck и на Steam правилно.

Како што се испоставува, минималистичката игра кон која се стреми развивачот се чини дека е совршено прилагоден за Steam Deck и неговите можности во движење. Иако беше на врвот на топ листите на Steam Deck за август, статистиката на Steam за платформата во целост покажува дека Vampire Survivors едвај ги пробива првите 100 таму.

Нејзините перформанси Steam Deck не се ни случајни. Последен пат кога најиграните игри беа измерени на почетокот на месецот, Vampire Survivors беше втор само по MultiVersus, борбената игра што неодамна беше лансирана во бета форма и очекувано привлече големо внимание. MultiVersus падна на неколку места, а Stray целосно исчезна во корист на повеќе нови изданија како Cult of the Lamb и Marvel’s Spider-Man Remastered, но Vampire Survivors успеа да остане над сите нив.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Обожавателите често се фрустрирани за должината на времето помеѓу играта и нејзиното продолжение, но на некои наслови им треба многу подолго за да се објават од другите. Земете ја Beyond Good & Evil 2 за пример; првиот трејлер на играта од Ubisoft беше објавен пред повеќе од 5.200 дена. Како што истакнува Brendan Sinclair од GamesIndustry.biz, тоа е значително подолго од 5.156 дена што го одвојуваа објавувањето на Duke Nukem Forever во 1997 година и неговото објавување во 2011 година. „најдолг период на развој на видео игра“.

Sinclair ја истакна должината на времето во твит, што може да се најде вградено подолу.

Додека некои Твитерџии се спротивставија на споредбата, Sinclair продолжи да изјави дека таа всушност е соодветна; верзијата на Duke Nukem Forever што беше објавена беше сосема поинаква од онаа во развој во 90-тите. Слично на тоа, Beyond Good & Evil 2 сигурно е далеку од играта која Ubisoft прв ја откри. И двата титули, исто така, видоа дека развојот започнува и запира многу пати додека насоката на секоја игра се менуваше. Тоа не е невидено во индустријата за видео игри, но неколку други игри забележале вакви доцнења!

Во овој момент, навистина е тешко да се замисли како може да изгледа Beyond Good & Evil 2 кога ќе излезе. Поминаа речиси две децении откако беше објавена првата игра, а оттогаш индустријата доста се промени. Beyond Good & Evil едвај беше голем продавач кога беше објавен во 2003 година, но љубителите на првата игра ќе сакаат да видат некои опипливи врски помеѓу двата наслови. Да се ​​направи нешто што ќе ја привлече публиката ново и старо е секогаш предизвик за продолжение, и тоа можеби е причината поради која на Ubisoft му требаше толку долго за да се случи Beyond Good & Evil 2. Играта моментално нема датум на издавање или каков било прозорец за издавање, така што фановите само ќе треба да продолжат да чекаат и да се надеваат на најдоброто!