Новиот трејлер за Final Fantasy XVI – Awakening

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Final Fantasy е една од оние франшизи кои имаат долга историја. Последен голем наслов добивме во 2016-та година со излегувањето на Final Fantasy XV која како и сите свои претходници помалку или повеќе доживеа успех. Воопшто не беше за сомневање дали франшизата ќе застане таму, па така денеска го добивме и првиот подолг трејлер за новата игра во низата, Final Fantasy XVI!

Поради некоја причина трејлерот има Age Restriction…

Овој пат играта нè носи во светот Valisthea, свет кој 1500 години е опседнат од чума која го ништи животот на земјата и ја остава во мрак. Единствена надеж за преживување ја даваат огромни кристали наречени Mothercrystals, кои даваат благослов без кој животот би згаснал. На светот доминантни се шест фракции, The Grand Duchy of Rosaria, The Holy Empire of Sanbreque, The Dhalmekian Republic, The Iron Kingdom, The Crystalline Dominion и The Kingdom of Waloed. Секоја од фракциите е со специфичен дизајн, политика и идеја за тоа која треба да доминира во светот. Главен лик во приказната е младиот Clive Rosfield кој потекнува од Rosaria.

Who shall claim their fading light? From a single spark, will the land ignite A new shadow rises to fall upon the Dominants, painting their destinies black as night.

Иако Final Fantasy XVI може да биде многу очекуван наслов за многумина, тоа во никој случај не е единствената Final Fantasy игра што Square Enix ја има во работа. Дополнително, вториот дел од трилогијата за Final Fantasy VII Remake, насловен како Rebirth, треба да започне „следната зима“. И во блиска иднина, новиот римастер Crisis Core: Final Fantasy VII Reunion ќе биде објавен подоцна оваа година во декември. Накратко, фановите на Final Fantasy имаат многу да очекуваат во наредната година бидејќи серијата дефинитивно влезе во ренесанса.

Во моментов, Final Fantasy XVI нема специфичен датум на издавање, но е подготвен да започне во одреден момент во летото 2023 година. Кога ќе пристигне, ќе биде ексклузивен за PlayStation 5. Се чини дека ќе дојде и верзија за компјутер на играта исто така, но Square Enix допрва треба официјално да објави издание за оваа платформа.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.